Yeşil Muzun Yararları ve Zararları

567 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Muzun yeşil olarak tüketilmesi ülkemizde fazlaca tercih edilmese de aslında hayli faydalıdır. Ekseriyetle marketlerde ve manavlarda olgunlaşmış ve sararmış muzlara rastlamamız bizi muzun bu halde tüketileceğine kanaat getirmemize sebep olmuştur. Lakin yeşil muz daha uzun mühlet tok tutması ve sararmış muzlara nazaran daha lifli yapıya sahip olması ve sindirim sistemine olan faydası sebebiyle beslenme uzmanları ve diyetisyenlerce tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Yeşil Muz Ziyanlı Mıdır?

Yeşil muz yenir mi sorusu ve yeşil muzun ziyanlı olduğu niyeti hakikat bilinen yanlışlardandır. Dünyada en çok tüketilen meyvelerden olan muz hem yeşil olarak hem de olgunlaşmış olarak tüketilmektedir. Yeşil muzun tüketilmesi çoka kaçmamakla birlikte sindirimi destekleme özelliğine sahiptir. Yıpranan ve yorgun kasların süratli bir formda onarılması tekrar yeşil muzun içerdiği güç ve besin kıymetleri ile sağlanmaktadır.

Yeşil muzun tüketilmesi sırasında çoka kaçılması;

  • Karın ağrısı,
  • Kilo artışı,
  • Diyabet

Üzere rahatsızlıklara yol açtığı düşünülse de her gün bir adet yeşil muz tüketmek ziyandan çok sıhhatinize yarar sağlayacak ve kabızlık ve bağırsak sisteminizin hakikat çalışmasına yardımcı olacaktır. Yeşil muz kızartması da meyve ile ortası olmayan lakin tatlı severlerin damak tadına hitap eden bir alternatiftir. Yeşil muzun kızartılarak tüketilmesi tadında değişikliğe sebep olmamakta ve bal ve süt ile zenginleştirilen muz hayli faydalı bir besin olarak mutfaklarda kullanılmaktadır.

Yeşil Muzun Sıhhate Olumlu Tesirleri Nelerdir?

İçerdiği bol ölçüde karbonhidrat ve güç sağlayıcı fonksiyonuyla yeşil muz kalori olarak 100-150 ortası kalori bedeline sahiptir. Ağır ve ağır tempolu işlerden sonra tüketilen yeşil muz kasların onarılmasında etkin olarak misyon almakta ve bedene direnç sağlamaktadır. Olgunlaşmamış yeşil muz kilo denetiminin sağlanmasında kan şekeri ve kolesterolün düşürülmesinde de faal olarak rol almaktadır. Bunlardan öteki yeşil olarak tüketilen olgunlaşmamış muz;

  • B-6 vitamin muhtaçlığının karşılanmasında ve hemoglobin proteinin üretilmesinde,
  • Lifli yapısı sayesinde sindirim sistemini düzenlemesinde,
  • Tok tutma özelliği ile kilo vermenizi kolaylaştırmada,
  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ve kan kıymetlerinizin olağan seviyede korunmasında,
  • Mide rahatsızlıkları, gastrit üzere hastalıkların önlenmesinde,
  • Kalp ritmi bozuklukları ve hipertansiyon hastalılarının güzelleştirilmesinde

Bedene sağladığı faydalar ile bilinen yeşil muz güzel bir güç kaynağıdır. Yeşil muzda olgunlaşmış muza nazaran daha fazla bulunan yüksek ölçüdeki potasyum unsuru beynin işlevlerinin sağlıklı olarak fonksiyon görmesine ve kan basıncının dengelenmesine fayda sağlamakta kalp damar rahatsızlıklarında uzmanlar tarafından tüketimi teşvik edilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık
casibom - grandpashabet giriş - oran.net -