Badem Kaç Kalori? Kilo Aldırır Mı?

623 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Badem tüketmeyi sevenler, bademin sağlık açısından yararlarını bilenler için hazırladığımız makalemide bademle ilgili olarak kilo aldırdığı iddialarını merak edenler için yaptığımız araştırmalar sonucunda bademin kilo aldırıp aldırmadığı konusunu inceledik. Badem kaç kaloridir? Badem kilo aldırır mı? gibi soruların yanıtlarını sizler için detaylarıyla makalemizde sunmaktayız.

Dünyanın her yerinde yetiştirilen ve çok tüketilen lezzetli kuruyemişlerden biri bademdir. Diyet listelerinin olmazsa olmaz ara öğünü olarak adlandırılan bademi tüketirken miktarını doğru ayarlamak gerekiyor. Bu yüzden beslenme programlarında verildiğinde kaç kalori olduğu internette araştırılıyor. Peki badem kaç kalori, badem kilo aldırır mı, Çiğ badem kalorisi ne kadar? Badem ile ilgili tüm detaylar haberimizde…

Anavatanı Asya olan badem kültürü en eski kuruyemişlerden biridir. Daha çok Karadeniz bölgesinde yetiştirilen badem 4-12 metre uzunluktaki ağaçlarda yetiştirilir. ilk meyvesini ilkbaharda veren bademin yeşil v e taze haline çağla denir. Ülkemizde en çok tüketilen çerezlerden biri haline gelen badem, kek, kurabiye, pasta gibi hamur işlerinde ve nikâh şekeri olarak çok kullanılmaktadır. Tok tutucu özelliğiyle diyetisyenler tarafından sıklıkla tavsiye edilen badem aynı zamanda protein ve lif bakımından da zengindir. Kalorisi kavrulmuş ve çiğ olarak tüketilmesine bağlı olarak değişen bademin besin değerleri ve kalori miktarına dair tüm detaylar…

DİYETTE NE KADAR BADEM YENMELİ?

Ara öğünlerde ya da salatalarda günlük en fazla 7 ya da 8 adet badem tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Metabolizmanın çalışma hızını da önemli derecede artırıcı özelliği bulunmaktadır.

GÜNDE BİR AVUÇ BADEM TÜKETİRSENİZ

Kan şekerini düzenler
Kan basıncını düşürür
Cildi korur
Kalp hastalığı riskiniz azaltıyor
Zayıflamaya yardımcı oluyor
Kemikleri güçlendiriyor
Damar sertliğini önlüyor

BADEM KİLO ALDIRIR MI?

Badem yüksek oranda protein ve lif içermesi sebebiyle diyet listelerinde beslenme uzmanları tarafından önerilen kuru yemişler arasında yer almaktadır. Oldukça düşük karbonhidrat kaynağı olan badem günlük uygun miktarda tüketildiğinde kilo alımına sebep olmaz. Aksine diyet süresinde zayıflamaya ve kilo vermeye yardımcı olur.

ÇİĞ BADEM KİLO ALDIRIR MI?

Çiğ badem, iştahı kontrol altına alarak uzun süre tokluk hissi sağladığı için kilo vermeye yardımcı olur. Ayrıca yemek sonrası kan şekerini de kontrol altına alan badem insülin direncini engeller. Ama her zaman önerildiği miktarda tüketilmesi daha doğru olur. Aşırıya kaçtığınız an daha çok kilo alımına neden olabilirsiniz.

100 GRAM KAVRULMUŞ BADEM KAÇ KALORİ?

100 gr ağırlığında kavrulmuş badem yaklaşık olarak 700 kalori (kcal) olarak hesaplanmaktadır.

1 avuç badem kaç kalori

1 AVUÇ BADEM KAÇ KALORİ?

25 gram ağırlığında bir avuç badem yaklaşık olarak 153 kaloridir.

4 ADET ÇİĞ BADEM KAÇ KALORİ?

4 adet çiğ badem yaklaşık olarak 24 kaloridir.
4 adet tuzlu kavrulmuş badem ise yaklaşık olarak 52 kaloridir.

badem besin değerleri

8 ADET ÇİĞ BADEM KAÇ KALORİ?

8 adet çiğ badem yaklaşık olarak 48 kaloridir.
8 adet tuzlu kavrulmuş badem ise yaklaşık olarak 104 kaloridir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık