Kolesterol Düşürme Diyeti

731 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Kolesterol diyeti, adından da anlaşıldığı gibi kolesterol hastaları için geliştirilmiş sağlıklı bir beslenme programıdır. Bu diyet ile kötü kolesterolün tedavi edilmediğinde doğuracağı kalp krizi, inme (felç) gibi tehlikelerin önlenmesi amaçlanmaktadır.

Bu yazımızda kolesterol düşürücü diyet hakkında kapsamlı bilgiler vermeye çalışacağız. Konunun daha iyi anlaşılması adına Kolesterol Nedir? İyi (HDL), Kötü (LDL), Total Kolesterol Nedir? Kolesterolün Normal Değerleri Nedir? Bilmiyorsanız ilk olarak “Kolesterol Nedir” adlı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Kolesterol Diyeti Nasıl Olmalı

Diyet yasaklar listesi ve sağlıklı besinler olmak üzere 2 gruba ayrılır. Burada kolesterolü düşürücü bir beslenme ön planda olduğu için, öncelikle yasaklar listesinden bahsetmemiz gerekir. Çünkü bu yasaklar, yüksek kolesterolün ana unsurlarıdır.

Kolesterol Diyeti Nasıl Olmalı

Kolesterol diyeti nasıl olmalı? Sorusunun cevabına gelecek olursak; Yapılması gereken aslında çok basittir. Kötü kolesterolün yükselmesine neden olan yasaklı besinleri hayatımızdan çıkarıp, yerine iyi kolesterolün yükselmesine yardımcı olan besinleri beslenme planımıza dahil etmektir.

Bu beslenme modeline ek olarak, günlük hareketliliğimizi artırıp, egzersizle birleştirerek kolesterol diyetinin ana yapı taşlarını yerine getirmiş oluruz.

Yasaklanan Besinler

Doymuş yağlar, tereyağı, margarin, hindistan cevizi yağı, hurma yağı, kakao yağı, palmiye yağı, tam yağlı süt ve süt ürünleri, hayvan etlerinin yağlı bölümleri, sakatatlar, her türlü kızartma, kek ve bisküvi grubu yiyecekler, fast-food besinler, şeker ve şeker ihtiva eden yiyecek içecekler, sigara ve alkol yüksek kolesterol için diyet listesi içerisinde yer almayacak başlıca yasaklı besinlerdir.

Kolesterolü Olan Ne Yemeli

Diyet içerisinde yer alacak ve kötü kolesterolü düşüren başlıca besinler;

Lifli Besinler: Yüksek lifli ve bitki sterolleri ile zenginleştirilmiş yiyecekler tüketmek, yüksek kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Bu nedenle yeşil yapraklı sebze tüketimi artırılmalıdır.

Kolesterolü Olan Ne Yemeli

Meyveler: Mandalina, portakal, greyfurt, limon gibi hem lifli hem de C vitamini yönünden zengin meyveler program içerisinde mutlaka yer almalıdır.

Yapılan bilimsel bir araştırmaya göre, günde 1 adet avokado meyvesi tüketenlerin tüketmeyenlere göre, LDL kolesterol seviyelerinin daha düşük olduğu klinik testlerce onanmıştır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık
casibom - grandpashabet giriş - oran.net -