Metabolizmayı Hızlandıran İçecekler

653 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Metabolizmayı hızlandıran içecekler; Bu yazıda yapımı kolay, tadı lezzetli, yağ yaktıran metabolizma hızını arttıran, dünyada milyonlarca kişinin denediği ve uzmanlarca vücudun metabolizma hızına etki ettiği araştırmalarca ispatlanmış içecek çeşitlerinden bahsedeceğim.

Kontrolümüzün dışında birçok faktör bazal metabolizma hızını etkilemektedir. Özellikle yaş, cinsiyet ve genlerimiz. Fakat yiyecek ve içecekler, yapılacak egzersiz ve diyet programları bizim metabolizma hızımızı yükselmemize engel olmayan tamamen bize bağlı olan faktörlerdir.

Daha önceki yazılarımızda metabolizmayı hızlandıran yiyecekler den ve metabolizmayı hızlandıran meyveler den bahsetmiştik. Şimdi de metabolizma hızlandıran içecekler nelerdir? Hangi içecekler yağ yakmaya yardımcı oluyor? Bunlara bakalım.

Metabolizmayı Hızlandıran İçecekler

Su; Metabolizmayı hızlandıran içecekler den ilki hiç kuşku yok ki sudur. Yeterli su içmek sağlıklı bir vücut ve sağlıklı bir metabolizmanın sürdürülmesinin en önemli aşamalarından biridir.

Metabolizmayı Hızlandıran İçecekler

2003 yılında Klinik Endokrinoloji ve Metabolizma Dergisi’nde 14 sağlıklı erkek ve kadın üzerinde su ve metabolizma arasındaki ilişkiye yönelik araştırma yaptılar.

Araştırmacılar, yaklaşık 480-500 mg su içildikten sonra katılımcıların ne kadar enerji harcadıklarını, yani metabolizmanın ne kadar yükseldiğini izlediler. Araştırmada çıkan sonuç ise şöyle;

Hem erkek hem de kadın katılımcıların metabolizma hızlarında %30 oranında artış olduğu görülmüştür. Bu oran su içildikten 10 dakika sonra izlenmiş ve 30-40 dakika sonra zirveye ulaşmıştır.

Araştırmacılar günlük önerilen sekiz bardak su içiminin, fazladan 100 kalorinin yakılmasına neden olacağı sonucuna varmışlardır.

Yine Utah Üniversitesi araştırması , her gün 8 ila 12 bardak su içen katılımcıların, dinlenirken daha fazla kalori yaktığını gözlemlemişler. Özellikle soğuk su, vücudun daha fazla kalori yakmasına yardımcı olmaktadır.

Metabolizma Hızlandıran İçecekler

Kahve; Kafeinin, merkezi sinir sistemi üzerinde uyarıcı bir etki sağladığı, metabolizmayı arttırdığı ve yağ asitlerinin oksidasyonunu arttırdığı bilinmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık