Mistik Çayı Faydaları, Mistik Çay Nedir?

1.481 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Mistik Çayı Nedir?

Mistik çayı, 5000 yıllık geçmişi olan, Hindistan, Tayland gibi Uzak Doğu, Güney Afrika ülkelerinde şifa çayı olarak bilinen, ülkemizde de oldukça popüler olan, birçok farklı baharat çeşidinin bir araya getirilip, hazırlanması ile oluşturulan bitkisel bir çaydır. Mistik çayının orjinal adı, Chai tea latte olarak bilinmektedir. Muhteşem, mis gibi bir kokuya sahip olan mistik çayı, içeriğindeki vanilya sayesinde tüketen herkesin vazgeçilmezi haline gelmekte. Mistik çayının orijinal sunumu, süt ile birlikte hazırlanan şeklidir. Bazı bireylerin sütü sevmemesi veya süte karşı alerjisi olabiliyor. Bu gibi durumlarda süt tozu ya da sadece sıcak su ile birlikte de hazırlanıp içilebiliyor. Bir kez mistik çayı deneyenler, mükemmel lezzete sahip bu çaydan vazgeçemez. Şiddetle tavsiye ettiğim ve denemenizi istediğim bir çaydır. Lezzetine garanti verebilirim.

Mistik Çayı İçindekiler

Ülkemizde bulunan birçok çay firması kendi mistik çayını üretmekte ve satışa sunmakta. Bazı büyük marketlerde arka raflarda kalsa da görevlilere sorarak satın alabilirsiniz.

Mistik çayı içindekiler, hazır sallama çaylarda farklı, kafe ve restaurantlar da hazırlananlar da farklı içeriği olmaktadır. Sallama şeklinde üretilen mistik çay içeriği;

Zencefil
Vanilya
Tarçın
Karabiber
Karanfil
Böğürtlen
Meyan kökü
Fındık
Muz
Çilek

Kakule ve hindiba gibi pek çok farklı baharat türevi içeriğine sahip mistik chai çayı çeşitleri bulunmaktadır.
Kafe, restaurant gibi işyerlerinde ise mistik çay içeriği genel itibariyle şu şekildedir;

Hazır mistik chai çayı
Sıcak su
Krema veya tercihen süt
Şeker

Mistik Çay Nerede Satılır?

Önceleri bu çayı satın almak ülkemizde oldukça zordu. Çünkü çok yaygın olmayan ve kültürümüze uzak olan bu bitki çayının faydalarından ve lezzetinden haberdar değildik. Şimdi ise herkes tarafından tercih ediliyor.
Peki mistik çayı nerede bulabilirim? Diyorsanız hemen açıklayalım. Başta Carrefour, Migros gibi büyük zincir marketlerde rahatlıkla bulabiliyorsunuz. Şok, Bim ve A101 gibi marketlerde özellikle Doğuş mistik chai çayı zaman zaman bulmak mümkün. Ancak Carrefour ve Migros marketlerde her daim mistik çay raflardaki yerini alıyor.

Yaşadığınız yerde bu tür marketler yoksa tabi ki dert etmeye gerek yok. İnternet üzerinden hızlı ve kolayca sipariş verebilirsiniz. Genellikle doğuş mistik çay en sık tercih edilen ve yaygın olarak bulabileceğiniz üründür. Farklı markalar olmasına karşın ben özellikle Doğuş çayın mistik çayını kullanan biri olarak öneririm. Bunun dışında Doğadan Bohça markasının da mistik çayı bulunmakta ve kullananlar oldukça memnun.

Mistik Çay Fiyatı Ne Kadar?

Migros marketlerdeki fiyatı;
Doğuş mistik çay Migros marketlerde şu sıralar 7,75 TL’den satılıyor. (Chai Stevyalı 20’li paket)
Doğuş Mistik Chai Karışık Bitki Çayı 20’li paket fiyatı da 7,75 TL.
Yine Migros marketlerde Doğadan Büyülü Bohça Chai Çay 16’lı paket 10,65 TL fiyatı ile kampanyada.
Carrefour marketlerdeki fiyatı;
Doğuş Mist Çay 20’li sade mistik çay carrefour mağazalarında bugün 7,75 TL’den
Doğadan Büyülü Bohça ise 7,67 TL kampanyalı fiyatı ile satılıyor.

İnternette mistik çay ne kadar diye baktığımda bugün itibariyle en uygun fiyat 4,25 TL, tabi belli bir adet siparişi geçilmediğinde kargo ücreti size ait oluyor. Ücretsiz kargo seçeneği ile en uygun ne kadar derseniz? Gördüğüm kadarıyla 7,50 TL’den satışını yapan kişiler mevcut.

Mistik Çayı ile Zayıflayanlar

Mistik çay zayıflatır mı? Kilo verdirir mi? Mistik çayı ile zayıflayanlar var mı? Gibi benzer birçok soru ve yorumları sıklıkla görüyorum. Bazı yorumları ve yazıları okuduğumda hayretler içerisinde kalıyorum. İnanın şok oluyorum. Yani öyle bir sallıyorlar ki, insanın acaba benim bilmediğim bir şey mi var diye kendinden şüphe etmesine neden oluyor. Geçenlerde bir yerde okudum. Mistik chai çayı ile şöyle kilo verdim, böyle zayıfladım. Ya arkadaşım altı üstü bir çay bu, sihirli değnek değil ya da Alaaddin’in Sihirli Lambasından çıkan cin değil ki, dileğini yerine getirsin ve seni tek başına zayıflatsın. Bugün bilimsel olarak, zayıflamaya etki eden en önemli içecek yeşil çay olduğu biliniyor ve yeşil çayın bile zayıflamaya etkisi %1. Sen nasıl oldu da chai çayı ile kısa sürede onlarca kiloyu verdin. Sevgili okurlar çok özür diliyorum. Lütfen bu tarz saçmalıklara inanıp aldanmayın.

Evet mistik chai çayı ile zayıflayanlar var elbette ama bu sadece çay içerek olan ya da olması mümkün olan şeyler değil. Mistik çayının içeriği itibariyle birçok faydalı baharatı barındırması sebebiyle, metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır. Metabolizmanın hızlı çalışması, vücudumuzdaki fazla yağların yakılmasını kolaylaştırır ve daha fazla kalori yakarak, hızlı kilo verilmesini sağlar. Ama tek başına bir çayın metabolizmayı hızlandırması ya da yağların yakılmasını sağlaması mümkün değildir. Diyet listelerinde yer almasını öneririm ama asla çay içip, zayıflayacağım hayalleri kurmayın ve bunu söyleyenlere de inanmayın. Düzenli bir beslenme planı, egzersiz ve spor ile birlikte mistik çayı kilo verdirir mi derseniz? Evet, olması gereken sağlıklı ve kalıcı kilo verme biçimi budur diyebilirim.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık