Muhtemelen Bilmediğiniz Kola’nın Sıradışı Kullanımları

632 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Kola, dünya çapında milyonlarca kişi tarafından günlük olarak tüketilmektedir. Ancak, içeceğin başka kullanımları da olduğunu biliyor muydunuz? Kola ile paslı metallerden kurtulabilir, lekeleri çıkarabilir hata bahçenizde kullanabilirsiniz. Alkolsüz içeceğin kullanılabileceği daha sıra dışı yollardan bazılarını sizler için sıraladık.

1. Doğal Bukleler​

İçeceğin içindeki ortofosforik asit saç kütikülünü sarar, saç tellerini parlak ve hafif dalgalı gösterir. İçeceğin düşük pH seviyesi, kuru ve kırılgan saçları olanlar için önemli olan asit-alkali dengesini de normalleştirir. Buklelerinizi kola ile ıslatın ve 5-10 dakika sonra saçınızı şampuanla yıkayın.

2. Sakız Çıkarma​

Saçınıza aniden sakız yapışırsa paniğe kapılmanıza gerek yok. Sakızın üzerine biraz kola dökün ve birkaç dakika bekletin. Ardından sakızı yavaşça ve dikkatlice çıkarın. Süreç uzundur, ancak kesinlikle saçınızı kesmekten daha iyidir.

3. Saç Beyazlatma​

Saç boyası saç renginizi çok koyu veya parlak yaptıysa, kola ile yıkayarak biraz ağartabilirsiniz.

4. Haşere Kovucu​

Bahçenizde sümüklü böcekler varsa, kola kullanarak da onlardan kurtulabilirsiniz. Kolayı kaplara dökün ve farklı yerlere koyun.

5. Böcek Isırıklarını Tedavisi​

Böceklerin ısırdığı bölgeye kola batırılmış pamuklu bir bez koyun. Kaşıntı ve yanma önemli ölçüde azalacaktır. Bu muhtemelen anestezik etkiye sahip olan kafeinden kaynaklanmaktadır.

6. Banyo Temizliği​

Ortofosforik asit sayesinde kola kireç ve diğer yabancı maddeleri çok iyi çözer. Uygulamak için bir püskürtücü kullanın. Birkaç saat veya daha iyi sonuç almak için bir gece bekletin ve sonra yıkayın.

7. Yağ Çözücü​

Asitler ve kafein iyi bir yağ çözücüdür. Kola mutfak yüzeylerini temizlemek için kullanılabilir. Ocakların üzerindeki yağları çözmek için püskürtücü yardımı kola püskürtün ve birkaç saat bekletin. Daha sonra yıkayın.

8. Kötü Koku Giderici​

Eşyalar, giysiler benzin veya gaz gibi kokuyorsa, yıkamadan önce bunları su ve kola karışımı ile ıslatın. Kola ayrıca balık kokularından ve diğer hoş olmayan kokulardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Çamaşır makinesinde denemeyin.

9. Madeni Para Temizleme​

Kararmış bozuk paraları kaba koyun ve içini kola ile doldurun. 10-15 dakika bekleyin, ardından kabı iyice sallayın. Ardından bozuk paraları suyla yıkayın.

10. Pas Çıkarma​

Kola pasla mükemmel bir şekilde baş eder, paslanmış cıvataları gevşetmek, metal parçaları temizlemek ve pasın neden olduğu diğer sorunları çözmek için kullanabilirsiniz. Etkilenen bölgeye kola dökün ve bir süngerle ovalayın.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık
casibom - grandpashabet giriş - oran.net -