Meyve Kilo Aldırır Mı? Aç Mideyle Meyve Yemenin Faydaları

582 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Vitamin, mineral ve potasyum bakımından güçlü bir depoya sahip olan meyvelerden tam manasıyla istifade edebilmek için gerçek formda ve vakitte tüketebilmek kıymetlidir. Pekala diyette meyve yerken nelere dikkat edilmeli? Meyve kilo aldırır mı, aç karna meyve yemenin yararları…

Akşam yemeğe başlamadan evvel salata tüketmenin sindirim sistemini olumlu etkilediği üzere meyveyi hakikat vakitte yemenin de sıhhat açısından kıymetli olduğunu vurgulayan uzmanlar yarardan çok ziyan sağlayabileceğine dikkat çekiyor. Yanlışsız vakitte yenen bir meyve sindirim sistemini güçlendireceği için lif kıymeti yüksek olan, potasyum, C vitamini, folik asit ve öteki besin öğeleri açısından güçlü olup hastalıklara karşı hamidir. Konuk geldiği vakit ortaya konan ya da akşam sohbetlerinin vazgeçilmezi olan bu meyveler doğal şeker için ülkü besin kaynağı olsa da kendisinden tam manasıyla yararlanabilmek için hakikat vakitte tüketmek gerekir. Gün içerisinde tüketilecek olan üç porsiyon meyve, bedeni temizleyerek sindirim sistemini rahatlatacaktır. Bilhassa de zayıflamak isteyen bayanların yemekten evvel meyve tüketmesi önerilir.. Nedeni ise midede tokluk hissettireceği için daha az yemek yenecektir. Pekala diyette meyve ne vakit yenmeli? Diyette meyve ne vakit yenir?

YEMEKTEN SONRA MEYVE YEMEK KİLO ALDIRIR MI?

Yemekte ya da yemek yedikten sonraki 2 saat içinde yenen meyvelerin midede asite ve gaza yol açtığını belirten İç Hastalıkları ve Nefroloji Ana Bilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Türk, “Yemekle birlikte tüketilen meyve, fermante oluyor, midede şişkinliğe neden oluyor, yiyen bireye rahatsızlık veriyor. Bir nevi midede alkol oluşuyor. Lakin bu dışardan alınan alkolle birebir değil. Bu durum yenen besinleri besin olmaktan çıkarıyor, bedene yük haline getiriyor. Yani besinler gıda hususu özelliğini kaybediyor. Ayrıyeten meyvenin bedene sağladığı faydalar da azalmış oluyor. Meyvenin bedene faydalı olabilmesinin en garanti yolu, açken tüketmektir. Karaciğer başta olmak üzere ilgili tüm organlara, bu asit ve gazı yok edebilmek için olağandan daha fazla yük biniyor.” dedi.

Yemek yedikten çabucak sonra meyve yemek sindirim esnasında besin emilimini ince bağırsağa geçmesini önleyeceği için tüketilmesi önerilmez. Ortalama 20 dakika boyunca midede tıkılı kalan meyvelerde ekşime yahut çürümeye yol açarak rahatsızlığa yol açabilir.

AÇ KARNA MEYVE YEMEK YARARLI MI?

Yalnızca meyvelerin değil yemekten sonra yenen bütün atıştırmalıklar sindirimi zorlayacağı için süratle kilo aldırmaktadır. Bu nedenle meyvelerin aç karna yani mide boş iken yenilmesi tavsiye edilir. Bilhassa de öğlen vaktinden sonra ile sabah saati yenen meyve tokluk oranını arttıracaktır. Meyve yedikten sonra 1-2 saat kadar beklemeniz gerekir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık