Ekmeksiz Muhlama Yemek Kilo Yapar Mı?

533 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Karadeniz mutfağınız vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan muhlama (kuymak) tadılmaya kıymet en özel yemeklerden biridir. Uzayan peyniri ile görünüm karşısında çekilmiş muhlamalar her ne kadar imrendirse de diyet yapan kimselerde uygun tanımı ile muhlamadan yoksun kalmayacak! Konutta kuymak (muhlama) nasıl yapılır? Kilo aldırmayan muhlama tanımı, konutta muhlamanın püf noktaları neler? Light (düşük kalorili) kuymak imali…

Tereyağı, mısır unu ve peynirin bir ortada buluştuğu enfes lezzetlerden biri olan Kuymak, Karadeniz mutfağının baş tacıdır. Başka ismiyle ‘Kuymak’ olarak nitelendirilen muhlama, damakta bıraktığı beğenilen tadı ile sadece Karadeniz Bölgesini değil tüm bölgelerde yapılan mıhlama, uzadıkça uzayan peyniri ile gören görmeyen herkesin gözünü doyurmaya yetiyor. Bol peynirli ve tereyağlı mıhlama metoduna uygun halde yapıldığı vakit gönülleri fethetmeye devam ediyor. Üzerine çıkan yağı ve uzadıkça uzayan peyniri ile birçoğumuzun damak zevkine hitap eden muhlama kolay kolay vazgeçilemez bir lezzet olduğu için diyette kilo vermek isteyen kimselerin baş karışıklığına neden olmaktadır. Bu lezzetten yoksun kalmak istemeyen diyetteki kimseler, kilo yapıp yapmayacağı konusunda kaygıya kapılacağı için daha düşük kalorili muhlama tanımının arayışlarına girer. Pekala mıhlama yemek kilo aldırır mı? Mıhlama (kuymak) kaç kalori? Konutta light mıhlama nasıl yapılır? İşte tereyağsız kilo aldırmayan mıhlama üretimi…

KONUTTA KALORİSİZ MUHLAMA NASIL YAPILIR? DİYET MUHLAMA TANIMI

MUHLAMA TANIMI

GEREÇLER:

– 3 yemek kaşığı mısır unu

– Peynir

– Tuz

– Su

YAPILIŞI:

Light mıhlamayı hazırlamak için birinci evvel tencereye mısır unumuzu koyalım. Mısır ununu kavurduktan sonra kıvamına nazaran su ekleyelim. Topaklığı gidene kadar karıştırdıktan sonra tel peyniri ekleyip ağırdan karıştırmaya devam edin. Az ölçüde olmak kaydıyla tuzu serpelim. Mıhlama fokur fokur olduktan sonra yemeye hazır hale gelecektir.

MUHLAMA YAPMANIN PÜF NOKTALARI! MUHLAMAYI HOŞ YAPMANIN USULLERİ NELER?

Bakır tavada yapacağınız muhlamanın tavasını evvelden ısıtmalısınız. Yumuşak bir tat elde etmek için su yerine süt dökebilirsiniz. Karadeniz yolu bir muhlama için kuymağın yepyeni peyniri yoksa kaşarlı yahut eriyebilen öteki peynirlerle de yapabilirsiniz. Tuz ölçüsünü peynirin tuzluluk oranına nazaran ayarlamalısınız. Mısır ununuzu rengi hafif dönene kadar düzgünce kavurmalısınız.

Mıhlama yaparken mısır unu tercih edilecekse bilhassa ince öğütülmüş mısır unu kullanmalısınız.

fakat bilhassa mıhlamalık diye belirtiyoruz alırken. Ben o denli çıtır çıtır ağıza gelmesini sevmediğim için bilhassa ince öğütülmüş mısır unu kullanıyorum lakin meskendeki mısır ununu da kullanabilirsiniz.

120 gramlık mıhlamanın kalorisi ve besin pahaları:

%3 Karbonhidrat

%16 Protein

%81 Yağ

25 gramlık beyaz ekmek ortalama 60 kcal

Orta uzunluk 1 porsiyon muhlama 489 kcal.

1 PORSİYON MIHLAMA KİLO YAPAR MI?

İçerisine eklenen materyallere nazaran kalori bedeli değişebilen mıhlamayı yedikten sonra kilo alırım diye korkuyorsanız, içinizi rahatlatmak için birtakım usullerle aldığınız kalorileri yakabilirsiniz. 37 dakika yürüme, 17 dakika koşma, 32 dakika bisiklet sürme, 22 dakika yüzme ile yaklaşık 225 kcal yakabilirsiniz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık