Dukan Diyeti Nedir? Nasıl Uygulanır?

599 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Dukan diyeti; beslenme uzmanlığı yapan Fransız Pierre Dukan’ın bulup, başka beşerler ile de paylaştığı bir diyet programıdır. 2011 yılında ABD’de piyasaya sürülen Dukan Diyeti Kitabı ile bu diyetten çok fazla sayıda insan haberdar olmuştur. Bu diyet programının 4 evreli hali ve hangi besinlerin tüketilmesi gerektiği, bu kitapta listelenmiştir. Dukan diyeti; protein yüklü beslenme formunu tavsiye eden bir diyettir. Maksat; karbonhidrat yüklü beslenmekten uzaklaşıp, protein yüklü bir beslenme sisteme edindirmektir.

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Dukan diyeti aşağıdaki 4 basamaktan oluşmaktadır:

  • Atak Evresi: Kişinin verdiği kiloya nazaran değişiyor olsa da genel olarak 2 ile 10 gün ortası süren bir devirdir. Bu devirde kişi yalnızca saf protein ve yulaf ekmeği tüketmelidir. Bu süreçte günde yalnızca bir buçuk yemek kaşığı kadar karbonhidrat tüketimine müsaade verilir. Birebir vakitte bu devirde en azından günde 20 dakika olmak üzere spor yapılmalıdır.
  • Seyir Basamağı: Atak kademesinde yenilenlere ek olarak, müsaade verilen 32 adet zerzevatın tüketilebildiği evredir. Birinci evredeki karbonhidrat müsaadesi bu evrede iki yemek kaşığıdır ve yapılan sporun mühletinin de 30 dakikaya çıkarılması beklenmektedir.

  • Sağlamlaştırma Etabı: Seyir evresinde yenebilenlere ek olarak; tahıllı ekmek, meyve ve peynir üzere besinlerin tüketimine müsaade verilen evredir. Verilen kiloların geri alınmaması hedefini taşımaktadır. Bu evreye kadar toplamda verilmiş olan kilonun 10 katı kadar gün uygulanması gereken kademedir.
  • Müdafaa Kademesi: Sağlamlaştırma etabı bittikten sonra başlayan bu kademe, kişinin ömrünü kaplayan sürece denk gelir. Şimdiye kadar yapılanların motamot yapılmaya devam edildiği basamaktır.

Dukan Diyeti Yapanlar Ne Diyor?

Dukan diyetini nizamlı ve aksatmadan uygulayan şahıslar; başta 5 günde 5.5 kilo vermektedir ancak sonrasında bu verdikleri kiloyu korumaktadırlar. Dolayısı ile bu diyetin en güç periyodu birinci etabıdır. Birebir vakitte diyeti yapan şahıslar bu süreçte açlık hissi hissetmemektedirler.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık