Hamilelikte Dondurma Yemek Zararlı Mıdır?

347 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelikte bazı gıdaların yenilip yenilmeyeceği merak edilir. Genelde hamile kadınlar gebelikte toplumumuzda çok sık bir biçimde bazı yemek ve gıda maddelerine karşı aşermek durumunu yaşarlar ve çok fazla miktarda o gıdanın tüketimi sonrasında gebe beyninde acaba bebek için sakıncalı mı sorusuyla yaşamaya başlar.

Dondurma

Dondurma da bu gıdalardan biridir. Büyük miktarda dondurma tüketen anne acaba bebek sağlığına zararlı bir şey yapmıyor ama yine de ifrata kaçan her şey hem normal yaşamda hem de hamileyken zararlı olabileceği düşünülmelidir. Anne ve bebek sağlığı için hamilelikte büyük bir miktarda dondurma yenir mi? Ya da o kadar büyük miktarda dondurma yenilir mi sorusunun cevabı ne yazık ki evettir. Bazı anne adayları aş erdikleri gıda maddelerini şekerlerini yükseltecek kadar hamilelik sırasında tüketebilmektedirler.

Dondurma da sütten ve meyve suyundan üretildiği için faydaları olan bir gıdadır. Ama çok tüketildiği zaman şekeri yükseltmek ya da sürekli çok miktarda tüketimi durumunda zararları olabileceği düşünülmelidir.

Ne Yapılmalı?

Anne adayı gebelik esnasında düzgün ve dengeli beslenirse aş erme olayı da azalacaktır. Yeterli beslenen gebe kadının daha az aş ereceği bir gerçektir.

Ama yine de dondurma ya da başka bir gıdaya aşırı istek duyulabilir. Ama her zaman kendine bu kadar çok yenilir mi diye sormalıdır. Anne adayı yediği gıdanın faydalı mı yoksa kendi ve bebeğine zararlı mı olacağını araştırmalı ve yediği miktarı her zaman ayarlamaya çalışmalıdır. Çevresindeki insanlar da ona yardımcı olmaya çalışmalıdırlar.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık