Gebelikte Doğru Beslenme

402 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Gebelik sürecinde beslenme çok büyük öneme sahiptir. Doğru beslenme bebeğinizin gelişimi içinde önem taşırken, sağlıklı ve gelişimini tam olarak sağlayabilmesi için yediklerinize dikkat etmeniz gerekmektedir. Gebelikte doğru beslenme şekilleri için sizlere makalemizdze ayrıntılarıyla bilgi verecek ve uzmanlardan edindiğimiz bilgiler doğrultusunda gebelikte doğru beslenmeyi anlatacağız. Gebelik anabolik bir durumdur, enerji, vitamin ve mineral ihtiyacı artar. Yetersiz beslenme, mineral ve vitamin eksikliği kötü gebelik sonuçlarına yol açabilir. Yapılması gerekenler;

Dengeli beslenme
Yeterli kilo alımı
Hafif düzenli egzersiz
Multivitamin ve mineral takviyesi
Alkol sigara vb. kötü alışkanlıklardan uzak durmak
Tuz, yağ ve şeker alımını kısıtlamak

Gebelik öncesi aşırı zayıflık veya obezite varsa diyet yapılarak ideal kiloya ulaşmak gebeliğin rahat ve sağlıklı geçmesi için önerilir. Ancak gebelikte diyet yapılmamalı, 7 kg dan az alınması bebeğin beslenmesini olumsuz etkileyebilir.

Hamilelikte Sürekli Acıkma Hissi Nasıl Bastırılır ? Nasıl Atıştırmalıklar Tercih Edilmelidir ?

Hamileliğin başlangıcında bulantı, kusma ve iştahsızlık olabilirken ilerleyen aylarda iştah artışı ön plandadır. Bebeğin hızlı büyüme ve gelişmesine paralel olarak enerji, vitamin ve mineral ihtiyacı artar. Bu durum gebelikte sürekli acıkma hissi olarak karşımıza çıkabilir ve halk arasında aşermek olarak adlandırılır. Bunu gidermek için öğün sıklığını artırmanız ve atıştırmalıklar tercih edilebilir. Böylelikle tüketilen toplam yemek miktarı değil sıklığı ve çeşitliliği artırılmış olur. Günde 3 öğün değil, 5-6 öğün beslenilmelidir. Bunların bir kısmı ana öğün geri kalanlar ise atıştırmalıklar ile geçirilebilen ara öğünler şeklinde olabilir.

Atıştırmalıkların doğal ve sağlıklı besinlerden seçilmesine özen gösterilmelidir. Çiğ et, çiğ yumurta gibi enfeksiyon oluşturma riski taşıyan besinler yerine süt, yoğurt veya kuruyemişler tercih edilmelidir. Çorbalar ve meyveler de sağlıklı atıştırmalıklar içinde sayılabilir. Haşlanmış yumurta, peynir, meyve, sebze, sütlü tatlılar, kuruyemiş, dondurma, leblebi gibi birçok besin az miktarda ve ikili kombinasyonlar şeklinde atıştırmalık olarak alınabilir. Besinler yavaş tüketilmeli ve beraberinde bol sıvı alınmasına dikkat edilmelidir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık