Hamilelikte Burun Tıkanıklığı Ve Balgam Neden Olur?

313 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Özellikle kış mevsiminde bir gebelik süreci yaşayan anne adaylarının çok sık karşılaştığı bir sorun olarak solunum yolu enfeksiyonları görülmektedir. Buna bağlı olarak da üst solunum yolu enfeksiyonunun nedenleri olarak da bağışıklık sistemini zayıflamaktadır. Bu da genellikle dolaşım ve solunum yolu problemlerinde daha fazla soruna neden olur.

Balgam ve burun tıkanıklığı sorunu gebe olan kadınları oldukça olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle hamile olan kadınların kış aylarında çok yönlü önlemler alıp bebek sağlığına da dikkat etmeleri gerekir. Bu durumda ne yapılmalı ya da neden olur sorularının cevapları ele alınmalıdır. Enfeksiyona zamanında müdahale etmek ve ilerlemesini durdurabilmek gebelikte önemli bir aşamadır.

Balgama Oluştuğunda Yapılması Gerekenler

Bağışıklık sistemi hamilelikte çok hassas ve önemlidir. Balgama bitkisel çözüm olarak tuzlu su ile gargara yapmak, bir yemek kaşığı bal yemek, limon suyu, soğan, havuç gibi sebzelerden yararlanmak bu durumu rahatlatacaktır. Doğal yollar ile iyi gelen şeyler özellikle hamilelikte oldukça önem verilmesi gereken bir durumdur. Bol su içilip alanın havalandırılması da bu durumun geçmesinde etkili olmaktadır.

Enfeksiyonla ilişkili komplikasyonların hamileyken görülme sıklığı artmaktadır. Burun tıkanıklığının yaşanması normal mi diye sorulduğunda, genellikle hamilelik sürecinin ikinci ayında burun tıkanıklığına rastlanmaktadır. Hamilelikte hormonal değişikliklere bağlı olarak burundaki doku ve damarlarda oluşan ödem sonucunda burun tıkanıklığı artar.

Burun Tıkanıklığına İyi Gelen Besinler

Anne adaylarının vakit geçirdikleri yerleri, özellikle de evlerini havalandırmaları önerilmektedir. Ilık bir duş almak, temiz havada yürüyüş yapmak ve evlerde mümkünde buhar veren cihazlar konularak ortama nemli bir hava yayılması sağlanmalıdır. Tütün dumanı, tozlu ortam, hava kirliliği ve ani sıcaklık değişimleri de burun işlevini olumsuz etkilediği için tıkanıklığı artırır.

Burun tıkanıklığına ne iyi gelir ya da ne geçirir sorularına ise bol sıvı tüketmek, uyurken yastık eklemek, ılık banyo, burun içinin nemli tutulması anne adayını oldukça rahatlatacaktır. Bu durum nasıl geçer sorusuna ek olarak c vitamini içeren besinler, ıhlamur, zencefil ve tarçın içeriğine sahip bitki çayları iyi gelebilir. Eğer şiddetli bir solunum yolu enfeksiyonu varsa doktorunuza danışıp ilaç alabilirsiniz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık