Hamilelikte Burun Kanaması Ve Baş Ağrısı Hangi Aylarda Olur?

369 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Anne adayı ve bebek için hamilelik süreci boyunca meydana gelen durumların bazıları normal olduğu gibi bazıları bebek gelişimine zararları olabilir. Hamilelikte gebe anne olan anne adayının vücudunda bazı değişimler meydana gelir. Hamile olan anne adayında fiziksel ya da hormonal yaşanılan değişimler birtakım sorunlara neden olabilir. Bu durumların normal mi olup olmadığı merak edilen konular arasında yer alır. Hamileyken burun kanamasının ya da oluşan baş ağrısının nedenleri oldukça önemlidir. Özellikle gebelik döneminde ilaç kullanımı kısıtlı olduğu için bu sorunların bitkisel çözüm ile giderilmesi gerekir.

Hamilelikte Burun Kanaması ve Baş Ağrısı Hangi Aylarda Olur, Neden Olur?

Burun kanaması neden olur sorusunun genel cevabı hormonal değişimlerdir. Gebelikte burun kanaması oldukça yaygındır. Korkutucu olabildiği gibi çok kan kaybedilmediği sürece endişelenecek bir durum söz konusu olmaz ve genellikle evde tedavi edilmesi mümkün olur. Gebeliğin ilk üç aylık döneminde vücutta dolaşan kan miktarında artma meydana gelir ve bu yüzden de kalp normalinden daha fazla çalışır. Bu durum, burun içindeki astarın daha fazla kan almasının nedenleri olmaktadır.

Burnun içinde küçük kan damarları bulunduğu için artan kan hacmi bazen bu kan damarlarına zarar verebilir hale gelir ve burun kanamasına neden olan yırtılmaları meydana gelir. Genellikle gebelik döneminin ilk aylarında burun kanaması yaşanır. Sonraki aylarda bu durum ortadan kalkar. Ancak burun kanaması şiddetli şekilde ve uzun süre devam ederse doktora başvurulmalıdır. Evde burun kanamasını durdurmak için ne yapılmalı konusunda oturmak ve hafif öne eğilmek iyi gelecektir.

Hamilelikte Baş Ağrısı Neden Olur?

Genel olarak hamilelik döneminde meydana gelen hormonal değişimler, artan kilo baş ağrısına neden olmaktadır. Ancak şiddetli baş ağrısı yaşanması gebelik zehirlenmesinin bir belirtisi olduğu için mutlaka doktora danışmada fayda vardır. Evde baş ağrısını ne geçirir sorusuna cevap olarak dinlenme, sessiz bir ortamda uyuma, bol su içme, açık havada yürüyüş baş ağrısına iyi gelen şeyler olmaktadır.

Hamilelikte Burun Kanamasına Ne İyi Gelir?

Burun kanamasına ne iyi gelir konusunda buz uygulaması kanamayı durdurur. Burun kanaması nasıl geçer konusunda cevap olarak kanama yaşanması halinde ağzından nefes alıp 10 dakika süre ile burun deliklerini sıkma kanamayı durduracaktır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık