Gebeyken Ciğer Yemek Faydalı Mıdır? Zararlı Mıdır?

328 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Hamilelikte Ciğer Yenir Mi?

Hamilelikte ciğer yenilir mi sorusu sık sorulan sorulardandır. Halk arasında hamile iken ciğer yenildiğinde bebekte doğum lekelerinin oluşacağı yönünde söylentiler vardır. Aslında bu söylentiler tamamen yersiz değildir. Çünkü ciğerde yüksek miktarda A vitamini bulunduğu için gebelikte çok fazla tüketilmemesi gerekir. Özellikle gebeliğin ilk aylarında ciğerin çok fazla tüketilmesi halinde bebek için doğum kusurlarına neden olabilir.

Hamilelikte Ciğer Ne Kadar Yenebilir?

Hamile kadınlar ciğer faydalı mı yoksa zararlı mı diye kaygı yaşar. Aslında ciğer protein zengini bir yiyecek olduğu için anne adayı ve bebek için oldukça faydalıdır. Sadece gebelik döneminin ilk üç ayında risk oluşturabilir. İkinci üç ayda yenir mi sorusunun cevabı ise bu dönemde daha sık tüketilebileceği yönündedir. Gebe kadınların son üç ayında ciğer yemesinde pek sakınca görülmez. Ancak bu konuda doktora danışmakta ve dikkatli olmakta fayda vardır.

Hangi Dönemlerde ne Kadar Ciğer Tüketilebilir?

Sonuç olarak hamileyken ciğer tüketimi ilk aylarda sakıncalı olabilir. Ancak son üç ay için ciğer yemek bebek için sakıncalı mı diye kaygılanmaya pek gerek yoktur. Yine de hamilelik döneminde ciğer tüketiminin faydaları hakkında ve zararları hakkında en doğru kararı doktorlar verecektir.

Ciğere aşermek çok fazla görülen bir durum değildir ancak aşerme halinde sınırlı bir miktar yemekte sakınca olmaz. Yine de aşerince ciğer yemek doğru mu sorusu da doktorlara yöneltilmesi gereken sorulardan biridir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık