Işıklandırmada Abajur Etkisi Yaratmanın Yolları

581 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Salon, yatak odası ya da ofis tasarımı yapılırken, dekoratif objelerden mutlaka yararlanılır. Işığın doğrudan göze ulaşmasını önleyen ve dengeli bir aydınlatma yaratan abajur, her ortamda kullanılabilen, alana farklı bir görünüm kazandıran şık ve dekoratif objelerden biridir. Hatta diğer mekan objeleri ile doğru kombinlendiği zaman, ev ya da ofis fark etmeksizin görüntüyü bir adım öteye taşırlar. Geniş bir yelpaze sunan abajur modelleri arasında hem ihtiyaçlarınıza hem de zevkinize özel bir tasarım ile tarzınızı gösteren bir yaşam alanına sahip olabilirsiniz.

Işıklandırmada Abajur Etkisi: Nasıl Seçilir?

Yaşam alanları dekore edilirken en önemli ayrıntılardan biri de aydınlatmanın şeklidir. Çünkü aydınlatma ile odanın gölge boyutu, şekli ve renk düzenine hem yön verilmiş hem de farklı bir hava katılmış olur. Avizeler kadar önemli olan abajur çeşitleri, her dekorda kendine yer bulabilen enfes aydınlatma parçalarından biridir. Alana uygun seçim değerlendirmesi yapılarak, uyum konusunda mükemmel görüntü yakalanabilir.

Abajur seçimi yapılırken, kullanacağınız ortamın renk akışına ve eşya kombinasyonuna önem verilmelidir. Eğer ışığın ön planda olmasını isterseniz, ortam ile uyumlu ama dikkat çekici bir abajur başlığı kullanabilirsiniz. Buna karşın şık ve asil bir parça olmasını ve ortamda dikkat çekmeden uyum yakalamayı isterseniz, siyah renk abajur kadar kurtarıcı bir parça olamaz!

Doğru Seçim ile Monotonluktan Uzak Evler

Dekore edilecek alanın ışık miktarı, gölge alanları ve aydınlatma isteği en önemli kriterler arasındadır. Hangi alanda ne kadar ışığa ihtiyacınız olduğunu bilirseniz, en doğru seçimi ona göre yapabilirsiniz. 2020 dekorasyon fikirleri arasında odanın bir bölümü keyif ya da okuma köşesi olarak bazen loş bırakılmak da istenmektedir. Böyle durumlarda tam zıt yöne aydınlatması güçlü bir abajur konulursa, odanın diğer alanı loş kalacaktır. Hatta belirlediğiniz yön için yanındaki duvara bir ayna dekoru yerleştirirseniz, ışığı istediğiniz gibi yönetebilirsiniz.

Önceden abajur çeşitleri sadece yatak odalarının dekorasyonunda kullanılırken, artık salonlara dinamik bir görünüm katmak için de kullanılmaya başlandı. Genellikle koltukların arasında yer alan sehpa üstüne ya da konsol üzerine yerleştirilen abajurlar, artık 3 ayaklı abajur olarak yeni formu ile kendine her alanda yer buluyor. Böylece halı, perde ya da mobilya renkleriniz ile uyumlu olarak seçtiğiniz şık bir model ile salonunuza hareket katabilirsiniz.

Modern tarzda dekore edilmiş salon için abajur seçerken, son zamanların trend modellerinden sayılan üç ayaklı metal ya da parlak görünümlü olanları tercih edebilirsiniz. Hatta boyutu ve yüksekliği ile orantılı bir dekoratif eşya harika bir köşe oluşturabilir. Bu konuda yüksek şamdan üzerine oturtulan mumlar, zemin bibloları ya da renk uyumuna sahip bir tablo modern ve klasiğin ahenkli uyumunu oluşturabilir.

Enerjik Dekorun Mimarı Abajurlar

Bulunduğu her ortama asil ve tarz bir hava katan abajur modelleri seçiminde kalite ve fiyat da önemli olan bir diğer unsurdur. Ancak geniş bir aralığa sahip olan abajur fiyatları genellikle her bütçeye uyum sağlar nitelik olduğundan, dekorasyon fikirlerinde olmazsa olmaz detaylar arasındadır.

Kullanılan materyalin kaliteli olması ile metal ya da ahşap ayakların uzun yıllar dayanıklı olmasına da dikkat edilmelidir. Lamba seçiminde spot ya da led lambalar, ortama sahne ışığı katan en güzel detaylar arasında olduğundan evlerinize yeni bir boyut kazandırabilir. Kaliteli malzemesi ile öne çıkan ve küçük detayları ile bütünü tamamlar nitelikteki abajur modellerini Koçtaş’da bulabilir, minimalist detaylar ile tarzınıza uygun modern ortamlar yaratabilirsiniz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık