Bulaşık Makinası Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

535 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Bulaşık makinası temizlemek, tertipli aralıklarla yapılması gereken ve hem sıhhat hem de hijyen açısından büyük ehemmiyet taşıyan bir aksiyondur. Günümüzde kullanılan en fonksiyonel ve en kıymetli beyaz eşyalarından biri olan bulaşık makinası, vakitle küf ve kireç sebebiyle yıpranmakta ve düzgünce çalışamamaktadır. Bulaşık makinasının paklığına dikkat edilmesi uzun ömürlü kullanılabilmesi için de yardımcı olacak en büyük etkenlerden bir adedidir.

Bulaşık Makinası Paklığında İzlenmesi Gereken Adımlar

Karbonat ve sirke ile bulaşık makinesi paklığı hayli tesirli sonuçlar verebilmektedir. Ayrıntılı bir paklık için yapılması gerekenler şu formdadır;

 1. Bulaşık makinanızın fişini çektikten sonra ayrılabilen modülleri çıkarmakla işe başlamanız gerekmektedir.
 2. Bulaşık makinasının tabanında bulunan filtreyi çıkartmalısınız. Filtre boşluğunda bulunabilecek olan yemek artığı üzere kirleri temizlemelisiniz.
 3. Çıkarttığınız filtreyi bulaşık deterjanı yardımı ile temizleyerek kurumaya bırakabilirsiniz.
 4. Bulaşık makinenizin pervanelerini de temizlemeniz gerekmektedir. Bilhassa pervanede suyun fışkırdığı kısımları temizlemeniz kıymetlidir. Bunun için bulaşık fırçası ile paklık yapabilir ve bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz.
 5. Bulaşıkları koyduğunuz rafları da çıkararak tekrar bulaşık deterjanı yardımı ile temizleyebilirsiniz.
 6. Çatal bıçaklık kısmını de güzelce temizledikten sonra makinanızın dış yüzeyini temizlemeniz gerekmektedir. Bunun için ılık su ile ıslattığınız bir bezi ve hoş kokulu kir ve leke çıkarıcıları kullanabilirsiniz.
 7. Temizlenen tüm kesimleri yerine yerleştirdikten sonra bir kâse ya da bardak içerisinde koyacağınız sirkeyi makinenizin üst rafına dökülmeyecek biçimde yerleştirin.
 8. Bulaşık makinanızın deterjan kısmına bir paket karbonat doldurun ve makinanızı en uzun programda ve yüksek sıcaklıkta boş halde çalıştırın.
 9. Şayet makinanızın berbat kokusundan şikayetçiyseniz sirke ve karbonatın yanı sıra makinanızın üst kısmına portakal ya da limon kabukları takabilirsiniz.
 10. Bu sayede makinanız tertemiz ve hoş kokulu formda temizlenmiş olacaktır.
 11. Bulaşık makinası paklığı karbonat ve sirke ile çok sağlıklı ve başarılı halde yapılabilmektedir.

Bulaşık Makinasında Koku Olmaması İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bulaşık makinasında koku olmasını istemiyorsanız dikkat etmeniz gerekenler şu formdadır;

 • Bulaşık makinanızda koku varsa kesinlikle filtre kısmını denetim etmeli ve temizlemelisiniz.
 • Tertipli aralıklarla makinanızın içerisinde çalıştırmadan evvel sirke dökebilirsiniz.
 • Bulaşık makinanızı çalıştırdıktan sonra ve program bittikten sonra kapağını açık bırakmak içinde nem oluşmasını maniler. Bu sayede koku oluşmaz.
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık