Vücut Tipine Göre Gelinlik Nasıl Tercih Edilir?

35 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Hayalinizdeki gelinliği bulmak için araştırmalara başladığınızda birbirinden farklı gelinlik stilleri içinde kaybolabilirsiniz. Gelinlik alışverişi bazen samanlıkta iğne aramaya benzer. Geniş gelinlik evreninde kaybolmamak için hangi modellere bakacağınıza önceden karar vermek işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır. Arayışınızı daraltmanıza yardımcı olmak için vücut tipinize en uygun gelinliklerin hangileri olduğunu bulmanız önemlidir.

Giyeceğiniz gelinliği seçmek söz konusu olduğunda vücudunuzu saran, içinde rahat hissedeceğiniz ve en sevdiğiniz bölgeleri ortaya çıkaran bir gelinlik ideal olandır. Peki vücut tipine göre gelinlik seçerken nelere dikkat edilmesi gerekir?

İster kum saati, ister üçgen, ister elma tipi vücuda sahip olun, sizin için mükemmel bir gelinlik var ve bu yazıyı okuduktan sonra o gelinliği kolayca bulacaksınız.

Vücut Tipine Göre Gelinlik Seçimi

Kum saati vücut tipi için en uygun gelinlikler

Kum saati vücut şekline sahip gelinler daha belirgin şekilde ince bir bele, daha geniş kalçalara ve daha büyük bir üst bedene sahiptir. Eğer kum saati vücudunuz varsa, bazı kıvrımlara sahipsiniz demektir ve bu kıvrımları öne çıkaracak şık bir gelinlik giymeyi düşünebilirsiniz.

Kum saati vücutlarda göğüs ve kalçalar zaten mükemmel bir dengeye sahiptir. Bu nedenle bu bölgelere fazladan kalabalık eklememek en iyisidir. Prenses tarzı gelinlikler veya dolgun etekler yerine balık modellere ve diğer vücuda oturan gelinlik modellerine bakabilirsiniz.

Armut vücut tipi için en uygun gelinlikler

Armut vücut şekline sahipseniz, göğüs bölgenizden daha geniş kalçalara ve belirgin bir bele sahip olma ihtimaliniz yüksektir. Bu durumda zarif görünümünüzü ortaya çıkaracak balık etekler tercih etmeyi düşünebilirsiniz.

Uzun kollu gelinlikler de küçük omuzlarınızı kalçalarınızla dengelemek için iyi bir seçenek olabilir. Bu sayede alt üst dengesini kolayca yakalayabilirsiniz.

Üçgen vücutlar için gelinlikler

Omuzlarınız ve bedeninizin üst kısmı, vücudunuzun alt kısmından bir miktar daha büyükse bu durumda üçgen vücut tipine sahip olduğunuzu söyleyebiliriz.

Üçgen vücudunuz varsa straplez gelinlikler, omuzlarınızı açık bırakan askılar ve halter yakalardan uzak durmanızı tavsiye ederiz. Çünkü bu gelinlikler zaten geniş olan omuzlarınızı daha fazla ön plana çıkarabilir, bu da orantısız bir görünüme sebep olur. Geniş askılı, uzun kollu gelinlikler üçgen vücutlar için daha uygundur.

Elma vücut tipi için uygun gelinlikler

Kalçaları göğüs bölgesine göre daha küçük görünen ve genel olarak dolgun bir bele sahip olan elma vücut tipine sahip gelinler için en uygun gelinlikler A kesim, helen tipi veya düz gelinliklerdir. Bele doğru akan kloş ereklere sahip olan bu stiller daha kıvrımlı ve dengeli bir görünüm yaratmaya yardımcı olur.

Aynı zamanda göğüs bölgesinde daha fazla detaya sahip olan gelinlikler gözü yıkarı doğru çeker ve bakışları vücudunuzun nispeten dolgun olan orta bölümünden uzaklaştırır. Belinize dikkat çeken, vücudunuza oturan kesimlerden kaçınmanızı tavsiye ederiz.

Dikdörtgen vücut tipi için gelinlikler

Omuz, bel ve kalçaların hemen hemen aynı genişlikte olduğu bir görünümünüz varsa bu durumda dikdörtgen vücut tipine sahipsiniz demektir. Bu vücut tipi için en uygun gelinlikler, A kesim ya da prenses gelinlikler gibi kabarık eteklere sahip olan modellerdir.

Özellikle balık kesim gibi vücuda oturan, ya da helen tipi düz gelinliklerden kaçınmaya çalışın, çünkü bu stiller vücudunuzda denge yaratmanızı engeller.

Öte yandan eğer göğüsleriniz küçükse korseli gelinlikler tercih edebilir; veya göğüs bölgesinde fırfırlara veya detaylara sahip gelinlikler seçebilirsiniz. Eğer boyunuz kısaysa sırtı açık gelinlikler daha uzun bir görünüm kazanmanıza yardımcı olabilir. Kısa boylu gelinlerin sırtı açık A kesimlere yönelmesi; boylarını daha da kısa gösterecek prenses kesimlerden uzak durması önemlidir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık