Ata İttifakında Hangi Partiler Var?

118 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Ata İttifakı 11 Mart 2023 senesinde kurulmuştur. İttifakı özel kılan etkenler listesinde ise bünyesinde çok sayıda farklı siyasi partilerin yer almış olmasıdır. Bu nedenle Ata İttifakında hangi partiler var kuruluş döneminden buyana siyasi alanlarda tüm dikkatleri üzerinde toplamayı başarmıştır.

Söz konusu siyasi ittifak içerisinde ise sırasıyla Zafer partisi, Adalet Partisi, Ülkem partisi, ve son olarak da Türkiye İttifakı Parti gibi siyasi parti türleri yer alıyor. Ata İttifakı ilk olarak kurucu ana parti olarak Zafer Partisi tarafından zemini atılmıştır.

Parti genel başkanı olan Ümit Özdağ tarafından bu konu siyasi arenada gündeme hızlı bir şekilde getirilmiştir. Daha sonrasında Özdağ’ı da adım atmasıyla birlikte diğer 4 adet siyasi partilerin de Ata İttifakına katılması sağlanmıştır. Dolaysıyla söz konusu ittifak bugün en kalabalık partiye sahiptir.

Ata İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmuştur?

Ata İttifakı çatısı altında 2023 yılında gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimleride partinin bu yöndeki adayı ise Sinan Oğan olmuştur. Oğan seçimlere söz konusu ittifak partilerinin de desteğini alarak katılmıştır.

Ancak seçimde beklenen oy oranı elde edilemememesi sebebiyle Oğan seçimi kaybetmiştir. Ata İttifakında seçim sloganı olarak da O An Geliyot sloganı tercih edilmiştir. İttifak 11 Mart 2023 senesinde kurulmuştur.

Fakat uzun süreli olarak ayakta duramayarak 22 Mayıs 2023 senesinde kalıcı olacak şekilde kapanmıştır. İttifakın 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden mağlubiyet alması sebebiyle kalıcı olarak kapatıldığı iddia edilmiştir.

Ata İttifakı İdeolojisi

Ata İttifakının ana ideolojisi olarak da başta Atatürkçülük ve Türk Milliyetçiliği olmak üzere Türkiye genelinden meydana gelen Göçmen Kaçakçılığı ve Parlamenterizm gibi pek çok kavramlar yer almıştır. İttifak daha çok sağ yönlü siyasi pozisyon üzerinden kurulmuştur.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık