Zeytin Sütü Nerelerde Kullanılır? Cilde ve Saça Faydaları

595 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Zeytin sütü; cilt ve saç kalitesini müdafaayı hedefleyen kozmetik eserleri, tahriş giderici kremler, antiseptik ve arındırıcı özellikli eserlerde kullanılmak için çok yararlıdır. Son yıllarda piyasada satış rekoru kıran zeytin sütü hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Yüzyıllardır bildiğimiz, çekirdeğini, kendini, ağacını, yapraklarını ve kollarını bile kullandığımız mucize bir meyve olan zeytinden yeni yeni eserler her geçen gün ortaya çıkıyor. İşte son yıllarda ismini daha sık duymaya başladığımız ve sofralarımızda hak ettiği yeri bulacak olan zeytin sütü doğanın insanlara sunduğu şifa kaynaklarından bir adedidir. Bu eseri pahalı kılan istikameti ise %100 doğal olmasıdır. Büsbütün organik olan zeytinler, taş değirmenlerde ezilir ve özel bir yağ elde edilir. Bu yolda gerçekleşen her kademe, eski adaba dayanır. Burun yağı, çiğ yağ yahut zeytin sütü olarak isimlendirilen taş baskı zeytinyağıdır.

Damla damla süzülerek ve bir litresi için yaklaşık 150 kg zeytin sıkılan zeytin sütü, soğuk sıkım zeytinyağından elde edilmektedir. Çiğ yağ ya da burun yağı olarak da isimlendirilen zeytin sütüne istek ise her geçen gün artıyor.

ZEYTİN SÜTÜNÜN CİLDE YARARLARI NELER?

Gerçek kullanıldığında; yaşlanmanın tesirlerini geciktirme, kan akışını arttırma, beden sıkılaştırma, güç verme, saç ve tırnak bakımı, cilt nemlendirme, hassas cildi yatıştırma, güneş sonrası bakım üzere tesirleri bulunmaktadır. Genel olarak, çok çeşitli kozmetik ve bakım eserlerinin formülasyonunda yer almaktadır.

Yeterli bir antioksidan olan zeytin sütü; birebir vakitte yaşlanma zıddıdır ve güneşe karşı muhafaza sağlayabileceği belirtilmektedir. Bayanlar, onu saç rengini korumak için de kullanabilir.

Nemlendirici ve cilt onarıcı özellikleri ile zeytin sütü, cilt üzerinde tahrişleri yatıştırmak için de yararlı olabilir. İltihaplanma tersi olduğu için, birtakım cilt sorunlarını tedbire ve tedavide de takviye sağlayabilir. Yaz aylarında, güneş müdafaası için konut imali güneş koruyucuların içine eklenebilir. Rahatlatıcı özellikleri ile, duş sonrası için de mükemmel bir konut üretimi losyon olabilir.

Zeytin sütü, E vitamini öncelikli olmak üzere A, D, K vitaminleri açısından güçlü ve besin kıymeti yüksek bir yağdır. Bu nedenle cilt sıhhati ve hoşluğu konusunda kullanımı çok yaygındır. Ayrıyeten zeytin sütü saç bakımı için de rahatlıkla kullanılabilecek bir şifa kaynağıdır. Çok sayıda insan saçlarına zeytin sütü kürü uygular.

Antioksidan özelliği taşıması ve E vitamini zengini olması nedeniyle cilde sürülen zeytin sütü, deriden çabucak emilerek alt katmanlara ulaşır. Her gün nizamlı olarak cildinize bu süreci uygularsanız cildinizin tazelendiğini fark edersiniz. Zira antioksidan özelliği sayesinde hücre yenilenmesine katkı sağlar. Bedeninizdeki yaraların uygunlaşması için inançla kullanabilirsiniz. Bir gazlı bez yardımıyla yaraların üzerine yağ sürmeniz kâfi olacaktır.

ZEYTİN SÜTÜ NASIL YAPILIR?

Büsbütün organik olarak yetiştirilen zeytin toplanır ve büyük bir teknenin içine konulur.
Daha sonra taş değirmende kocaman taşlar aracılığıyla 30 dakika kadar ezilir ve bir hamur haline getirilir. Elde edilen zeytin hamuru, bu iş için özel olarak yapılan keçe çuvalların içine alınır. Çuvallar baskı makinesine üst üste gelecek biçimde konulur ve 200 tonluk bir basınç ile sıkıştırılır. Böylece en doğal soğuk sıkma formülü kullanılarak birinci yağ, yani zeytin sütü yağı elde edilir.

Yüksek basınç uygulanması sırasında, torbaların altındaki bölmeye akan birinci yağ damlalarına, “tekne yağı” denmesinin sebebi bu sürece dayanır. İlkel üzere görünen formül zorlayıcı olsa da en doğal ve en saf zeytinyağı üretmenin tahminen de en âlâ yoludur. Günümüzde endüstriyel olarak soğuk sıkım zeytinyağı üretimi yapılmakla bir arada eski metotlara olan ilgi şimdilerde oldukça artmıştır. Bir ton zeytin hamurundan elde edilen zeytin sütü, lakin bir kilogram olduğu için fiyatı yüksektir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık