Yüzde Oluşan Delik ve Çukurlar Nasıl İyileşir?

536 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Sivilceli ciltlerin sık karşılaştığı sorunlardan biri olan cilt delikleri vakit zaman can sıkıcı bir hal alabilir. Sizde cildinizde oluşan delikleri ve çukurları gidermek için farklı metotları deneyebilirsiniz. Pekala yüzde oluşan sivilce ve çukurlar nasıl giderilir? Hangi formüller cilt çukurlarını giderir? Haberimizin ayrıntılarında sorularının cevabını öğrenebilirsiniz.

Yüzdeki delik ve çukurlar, tıpta gözenek olarak isimlendiriliyor. Portakal kabuğu görünümünde olan bu delikler, sivilceli ciltlerin çok sık karşılaştığı bir cilt sorunudur.  Yüzdeki deliklerin yani gözeneklerin oluşmasına sebep olan nedenlerden biri genetik yatkınlıktır. Yağlı ya da karma yapıda bir cilde sahipseniz cildinizdeki gözenekler genişler. Yüzdeki gözeneklerin çok genişlemesi yalnızca görünüm açısından değil bakterilerin cilde girmesi, kirin ve yağın gözenekleri tıkaması ve bunun sonucunda aknelerin oluşmasına ortam hazırlar. Ayrıyeten tüketilen birtakım yiyecek ve içecekler bireyde farklı sonuçların ortaya çıkmasına ve buna bağlı yağ tüketiminin artmasına neden olur.

Yüzde deliklerin olmasındaki başka nedenler de; çok sivilce çıkması, akne sorunlarıdır. Tabi bazen de bizim sivilcelerle oynamamız, patlatma ve sıkma üzere yanlış uygulamalar yapmamız da sebep olur. Bu türlü yaptığımızda gözenekler açılır ve beklenmedik bir halde kılcal damarlar çatlayarak içinden çıkılmaz bir hal alır. Ayrıyeten temizlenmeyen ve hiç müdahale edilmeyen sivilcelerde cilt çukuru yerine siyah nokta ve akne üzere sıkıntılara yol açar.

PEKALA CİLTTE OLUŞAN BU DELİK VE ÇUKURLAR NASIL GEÇER?

LAZER TEDAVİSİ;Ekseriyetle fondöten uyguladığınız vakitlerde kendini daha fazla gösteren delikleri teknolojiden faydalanarak yok edebilirsiniz. Lazer tedavisi sayesinde cildinizdeki delik ve çukurları doldurarak kısa müddette kurtulabilirsiniz. Yüzdeki hasarın durumuna bakıldıktan sonra, cildi soyan ya da soymayan olarak iki farklı yolla lazer süreciniz gerçekleştirilir. Cildin üst katmanı yakılarak uzaklaştırılır, alt kısımdan daha yeni ve pürüzsüz bir derinin gelmesi beklenir. Cildin soyularak yenilenmesi haftalar sürebilir. Bu prosedür delikler için en tesirli metotlardan biri olsa da biraz kıymetlidir.

KİMYASAL PEELİNG; Kimyasal peeling usulüyle cildin üst katmanının yenilenmesini sağlayabilirsiniz. Ekseriyetle yüzeysel izler ve delikler için kullanılan bu metot, kısa müddette işe yarayan tesirli sistemlerden biridir. Cildin üst katman kimyasal peeling sayesinde yakılır ve bu süreç kesinlikle bir uzman doktor tarafından yapılmalıdır.

DERMABRAZYON; Lazer yolunda olduğu üzere bu metot de sivilce izlerinin ve yüzdeki deliklerin yer aldığı cildin üst katmanı soyularak yapılır. Bu metotta cildi soymak için metal bir fırça kullanılır. Metal fırça ile soyulan cilt yenilenmesi için bir kaç hafta gerekmektedir.

KONUTTA CİLT DELİKLERİ VE ÇUKURLARI İÇİN MASKE TANIMLARI

1. FORMÜL;

1 tatlı kaşığı mısır unu, 1 çay kaşığı kil ve 1 su bardağı suyu güzelce karıştırın. Akabinde deliklerin olduğu bölgeye sürüp, kuruyana kadar bekleyin. Kuruduktan sonra yavaşça ovalayarak kili yüzünüzden çıkarın. Bu tekniği haftada 2 kez sistemli olarak uyguladığınızda kısa müddette değişimi fark edeceksiniz.

2. YOL;

1 adet yumurta akı, yarım tatlı kaşığı limon suyu, yarım tatlı kaşığı bal ve 2 tatlı kaşığı yaş mayayı karıştırın. Cildinize uygulayıp 30 dakika kadar bekletin. Ilık su ile temizleyip, cildinize nemlendirici uygulayın. Bu prosedürü haftada 1 ve 2 sefer yapabilirsiniz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık