Yumurta Kokusu Nasıl Giderilir?

530 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Yumurta, besin pahası hayli yüksek bir besindir. Fakat kokusu birden fazla insanın güzeline gitmeyebilir. Kullanım alanı bu kadar fazla olan bu yumurtanın en rahatsız eden sorunu yapılan yemeklerde çıkan yumurta kokusudur. Pekala yumurta kokusu nasıl giderilir? “Makyajci” grubu olarak etrafa dağılmış bir yumurtanın yahut yumurta yedikten sonra kokusunun eşyalara sinmesi ile alakalı sizlere teklif sunuyoruz.

Yumurta çok kıymetli bir protein kaynağı olmasının yanı sıra uzun mühlet tok tutma özelliğine de sahip en sağlıklı besinler ortasında yer alıyor. Yumurta tıpkı vakitte girdiği bütün yemeklerin tadını güzelleştiren, kıvam verici özelliği ile başta tatlılar başta birçok tanımın de vazgeçilmez ana materyallerinden biridir. Bu yüzden kahvaltılarda, keklerde, terbiyeli yemeklerde, çorbalarda ve daha birçok eserde yumurtayı görebilirsiniz. Tatlılarınızın içinde kullandığınız, haşlamak istediğiniz ya da yemeklerin içine koyduğunuz yumurtaların kokma sebeplerinden bir tanesi kullandığınız yumurtanın bayat olması ve gereğince taze olmamasındır. Yumurta tazeliğini kaybettikçe rengi farklılaşır, kokusu da ağırlaşır. Bayat ve kullanılamayacak hale gelmiş yumurta ise çok makûs kokar. Bu nedenle kullandığınız yumurtaların bayat olmamasına bilhassa itina göstermelisiniz. Yumurtalarınız tazeyse bu kokunun olma ihtimalini en aza indirmiş olursunuz. Yumurtanın kokmasına neden olan kimi nedenler vardır. Çürük olması yahut taze olmaması ile alakalı olabilir. Her yumurta kokuyor diye bir genelleme olmayacağı bir yerde kalıntısı kalan her şey üzere yumurtanın da kokması beklenir bir durumdur.

İşte, yumurta kokusunun nasıl çıkacağına dair bilgiler…

Yumurtalar fazla pişirildikleri vakit koku ortaya çıkarırlar. Ne kadar çok pişirilirse koku o kadar fazla olur. Bu nedenle yumurtayı haşlamayı istiyorsanız kaynar suyun içinde bekleterek pişirebilirsiniz.

Soğuk su, yumurta kokusuna olumlu tesirli gösterir. Pişmiş olan yumurtayı soğuk suyun altında ne kadar çok tutarsanız, kokusunun giderilmesi de o kadar çabuk olur.

Kırılmış yumurtanın olduğu olan odanın kapısını kapatıp başka odalara yayılmasına pürüz olunuz. Daha sonra pencereleri açınız. Odanın her köşesine küçük kap koyunuz. Her kabın içine bir ölçü karbonat ekleyiniz ve aşikâr bir müddet bekleyiniz. Karbonatın koku emme özelliği ile odadaki yumurta kokusunu giderebilirsiniz.

 Odanın her köşesine bir ölçü kum serpiniz ve bekleyiniz. Kum odadaki yumurta kokusunu aşikâr bir müddet çekecektir. Koku kaybolduktan sonra elektrikli süpürge ile süpürebilir akabinde parfümlü yer deterjanı ile yerleri silebilirsiniz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık
casibom - grandpashabet giriş - oran.net -