Yosun Çayı Nasıl Yapılır? Faydalı Mıdır?

559 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Su bitkisi olan yosunun insan sıhhatine yararlı olduğunu biliyor muydunuz? Pekala yosunun yararları nelerdir? Yosun nerelerde kullanılır? Yosun çayı nasıl yapılır ve neye âlâ gelir? Sizler için Asya ülkelerinde yemek ve kozmetik endüstrinin vazgeçilmez ham hususu olan yosun hakkında merak edilenleri araştırdık. Haberin ayrıntısında yosuna dair her şeyi bulabilirsiniz.

Su tabanında yetişen yüzeye varmak için içi boş bir gövdesi olan yosunlar, dalgalarla kıyılara vurur. Klorofil üreten yosunlar, asalak bitki tiplerinde yer alır. Çin, Japonya ve Kore üzere ülkelerde ilaç, besin ve kozmetik endüstrinde kullanılır. İçeriğinde  A, B1, B2, B6 ve C vitaminleriyle niyasin, iyot, potasyum, demir, magnezyum ve kalsiyum barındırır. Çabucak çabucak her çeşidi tüketilen yosunun bağırsak kurtlarını dökmede, saçları kuvvetlendirme cildi pürüsüzleştime üzere yararları vardır. Salata, çay ve ana yemeklerde ana unsurdur. Fazla tüketildiğinde metabolizmayı bozar. Bu yüzden ishale neden olabilir. Bunun dışında ziyanı bilinmemektedir. Yosun ticaretinde en güçlü ülke Çin’dir. Çin’de okyanus tabanlarından toplanan yosunlar, kayalara vurmuş yosunlardan daha kalitelidir. İnsan sıhhatine yararı olan bu bitki örtüsü su tabanında yaşayan canlı hayvanların hem saklanma hem de besin muhtaçlıklarını giderir.

YOSUNUN YARARLARI NELERDİR?

İyot bakımından hayli varlıklı olan yosun, trioid bezlerinin çalışmasını sağlar. Hormonları dengeleyen iyot, bilhassa kadınsal hastalıkların yaşanmasını önler.

Güçlü bir vitamin deposuna sahip olan yosun, üst teneffüs yolu hastalıklarını önlemek için hayli tesirli bir besindir. Balgam söktürücü özelliği olan yosun boğazların tahribatını önler. Ayrıyeten akciğerde meydana gelen deformelerin de önüne geçer.

Eski çağlarda yara ve yanık üzere durumlarda açık olan yerin enfeksiyon kapmaması için kullanılırmış. Cildin hasra aldığı alanı süratle güzelleştiren yosun, birebir vakitte eklem, kas ve kemik ağrılarda da uygunlaştırma misyonu görür.

Cilt hem dış hem iç sıhhat meselelerinden olumsuz etkilenir. Önemli manada hastalıklara neden olan bu tesirleri şiddetini azaltmada kullanılan yosun hücrelerin süratle yenilenmesini sağlar. Uzakdoğu insanlarının yaşlanmamasının sırrı olan yosun, çorba yahut çay yapılarak tüketilir. Dıştan müdahalede ise direk olarak hasarın yüzeyine bırakılır. Ya da zeytin yağı, aleo vera ile karıştırılarak maske hazırlanır.

Yosun çayı mide sıhhati için birebirdir. Mide asidini istikrarlar. Besinlerin öğütülmesi için mide kasını güçlendirir. Ayrıyeten reflü ve ülser üzere hastalıkları önler. Yapılan araştırmalarda yosunun halsizlik ve anoreksi üzere hastalıkları engellediği tespit edilmiştir.

Yüksek antioksidan özelliği olan yosun bedeni hür radikallerden arındırarak bedenin fazla asit yağ, toksin üzere hücreleri birikmesinin önüne geçer.

LDL makus kolesterol düzeyinin yüksekliğine denir. Bu kolesterol yüksek epey kalp ve damar sıhhati olumsuz etkilenir. Bunu dengeleyen besinler tüketilmesi gerekir. Yosun bu makûs kolesterolü düşürmede tesirli bir besindir. Yosunu çay, çorba ya da klâsik yemeklerin içerisine eklenerek tüketilebilir.

Yosun uzun müddet tok tutma özelliği olduğundan kilo vermede de tesirlidir. Düşük kalorisi olan yosun, diyet listelerinde birinci sıralarda yer alır.

YOSUN ÇAYI NASIL YAPILIR VE NEYE GÜZEL GELİR?

4 gram yosun

Bir adet limon

Bir tatlı kaşığı bal

İki bardak su

Yosunları bir kasede güzelce öğütün üzerine rendelediğiniz limonu ve suyu ekleyip ortalama 5 dakika kaynatın. Ocaktan aldığınız bu karışımı süzüp balı ekleyip tüketin. Bu karışımım mide ağrılarına sindirim sorunlarından en çok yaşana kabızlığa düzgün gelir.

YOSUNUN ZİYANI VAR MIDIR?

Çok derece de iyot içerdiğinden tiroid ilacı kullananlar için sakıncalı olabilir. Tıpkı vakitte yer altı sularındaki tüm vitamin ve mineralleri taşımanın yanı sıra metal da içerdiğinden bedenin metal zehirlenmesine yol açar. Bu yüzden tüketilmeden evvel alternatif tıp uzmanına danışılması gerekir. Yosuna alerjinin olup olmadığı da test edilmeden tüketilmemeli.

NOT: Yosunu aktarcılardan uzak doğu baharatları satılan yerlerden temin edebilirsiniz. 

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık