Vücut Sivilceleri Neden Oluşur?

353 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Sırt sivilceleri, kalça sivilceleri veya göğüs-gerdan bölgesi sivilceleri gibi vücut sivilceleri, yüzdeki sivilceler kadar can sıkıcıdır. Hatta çoğu zaman yüzdeki sivilcelere göre çok daha ağrılı olurlar. Peki vücut sivilceleri neden oluşur ve dahası vücut sivilceleri nasıl geçer?

Daha çok yüzdeki sivilcelere odaklanıyor olsak da en az onlar kadar can sıkıcıdır sırtta çıkan sivilceler veya göğüs bölgesinde çıkan sivilceler. Hatta çoğu zaman yüzdeki sivilcelere göre çok daha ağrılı olur, vücut sivilceleri… Dekolte giymekten vazgeçtiğimiz zaman yüzümüze göre daha gizlenebilir olsalar da yaz aylarının gelmesiyle birlikte tüm gerçeklikleri ile daha çok göze batarlar. Üstelik vücudunda sivilceleri olanların kaygısı sadece yaz aylarıyla sınırlı değildir. Aynada kendilerini görmeleri bu vücut sivilcelerinden acilen kurtulmak istemelerine yeterlidir. Elbette vücut sivilceleri dünyanın sonu değil. Ancak vücut sivilceleri neden oluşur, vücut sivilcelerinden kurtulmak için ne yapmak gerekir gibi konuları bilmek isteyeceğinizi düşünüyorum.

Bu şekilde vücudunuzda sivilceler ortaya çıktığını fark ettiğiniz anda bilmelisiniz ki aslında yüzdeki sivilceler ile vücut sivilceleri pek çok benzer sebeple ortaya çıkar. Sivilce veya aknelerin genellikle sebepleri arasında yüksek glisemik endeksli diyetler, hormonal değişimler, stres sayılabilir. Ancak bunların dışında yüz sivilceleri ile vücut sivilcelerinin birbirinden ayrı sebepleri de vardır. İşte vücut sivilcelerinin oluşma nedenleri ve çözüm önerileri,

Vücut Sivilceleri Neden Oluşur, Nasıl Geçer?

1- Şampuan Kalıntıları :

Şampuanların içerisinde cilt gözeneklerini tıkayan pek çok kimyasal madde bulunuyor. Hal böyle olunca iyi durulanmadığınız zaman şampuanlar vücut sivilcelerinin baş aktörü olabiliyor. Saç derisindeki, boyun ve omuzlardaki, sırttaki pek çok sivilce, kullandığınız şampuandan veya bu şampuanı iyice vücudunuzdan uzaklaştırmamış olmanızdan kaynaklanmış olabilir. Elbette sülfat gibi zararlı kimyasalların olmadığı şampuanlara yönelebilirsiniz. Ayrıca cildinizden saç şampuanının köpüğünü uzak tutmak için saçlarınızı yana alarak da suyla durulama işlemini yapabilirsiniz. Bu arada şampuan olarak belirttiğim için aklınıza sadece saç şampuanları gelmesin. Vücut şampuanları da istemediğiniz sivilcelere sebep olabiliyor. Bu durumda elbette kullandığınız ürünü değiştirmekte fayda var.

2- Sıkı, Dar Kıyafetler :

Biliyorum moda içerisinde skinny jeanler, bodyler gibi pek çok dar kıyafet yer alıyor. Ancak bu kıyafetlerinde vücut sivilcesi oluşumuna veya artmasına katkı sağlayabileceğini unutmamalısınız. Her şeyden önce cildin her zaman nefes alması gerekiyor. Böylesi dar kıyafetler buna engel olabileceği gibi sürtünme gibi fiziksel etmenlerle de sivilcelerin yayılmasına sebep olabilmektedirler. Özellikle yaz aylarında oluşan terlemenin vücuttan atılması için hafif kıyafetlere ihtiyacımız var. Dar kıyafetlerde ter ciltte hapsolmakta ve bu da cilt gözeneklerinin tıkanmasına sebep olmaktadır.

3- Çamaşır Deterjanı ve Yumuşatıcılar :

Vücudunuzun, cildinizin rahatsız olduğu bir şeye tepki vermesinin yoludur, sivilceler. Bu yüzden günlük hayatınızdaki bazı alışkanlıklara, yediğiniz veya içtiğiniz gıdalara dönüp bakmak gerekiyor. İşte vücut sivilcelerinin oluşmasında veya artmasındaki en önemli alışkanlıklardan biri kullandığınız deterjan ve yumuşatıcı olabilir. İçlerindeki kimyasallar cildinizi olumsuz etkilemekte, gözeneklerin tıkanmasına yol açabilmektedir. Ayrıca özellikle yaz gibi çok sık terlediğimiz zamanlarda giydiklerimizi çok daha sık yıkamak gerektiğini de unutmayın. Terle birlikte kumaşa işleyen kir yıkanmadığında cildinize bulaşmakta, bu da gözeneklerin tıkanmasına sebep vermektedir.

4- Peeling Yapmamak :

Yüz bakımı söz konusu olduğunda en çok önem verilen adımlardan biridir peeling yapmak. Çünkü gözeneklerin genişlemesinin ve sonrasındaki sivilce oluşumunun sebebi iyi temizlenmemş bir cilttir. Bu yüzden günlük cilt temizliğinin yanında belirli aralıklarla derinlemesine cilt temizliği ve kirin gözeneklerden arındırılmasını sağlayacak peeling uygulamalarının yapılması gerekmektedir. Cildinizin üst tabakasında yer alan ölü hücrelerden, kirden uzaklaştırmak için peeling yapılması gereklidir. Bunun için bir fırça, kese, peeling eldiveni edinebilirsiniz. Bunu yaparken eğer mevcut durumda sivilcelerin bulunduğu yerler varsa çok çok nazik olun ve hatta o bölgelere kese vb uygulamalar yapmayın. Aksi takdirde sivilceler patlayabilir ve farkında olmadan iltihabın yayılmasına sebep olabilirsiniz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık
casibom - grandpashabet giriş - oran.net -