Vazelinin Cilde Faydaları Nelerdir?

603 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

7’den 70’e herkesin kesinlikle konutunda bulundurduğu ağır krem formunda olan vazelin geçmiş yüzyıllardan günümüze kadar geldi. Çoklukla kuruyan ellere tahlil olduğu bilinen vazelinin yüze de yararları olduğunu bilir muydunuz? Daha evvel vazelin hakkında hiç duymadığınız bilgiler haberimizin ayrıntılarında…

Ham petrolden üretilen ağır kıvamlı, renksiz mineral yap olan vazelin, Robert Chesebrough isimli bir kimyager tarafından keşfedilmiş bir husustur. Ekseriyetle herkesin meskeninde kesinlikle bulunan vazelinin ömrü uzattığını argüman ederek  Robert Chesebrough 1 kaşık yediği söylenmiştir. Fakat bunu katiyetle denemeyiniz. Birçok losyon, el kremi, yüz bakım eserlerinde bulunan vazelin herkes tarafından bilindiği üzere kuruluğu giderek pul pul dökülmelerin önüne geçer. Vazelinin cilde yararları bununla kalmıyor. Daha evvel hiç duymadığınız vazelinin yüze ve başka yararlarını sizler için mercek altına aldık.

Uzmanların yaptığı araştırmalara nazaran vazelinin içerisinde yüksek ölçüde doğal yağ bulunuyor. Bu özelliğinden ötürü kaş ve kirpik uzatmada epeyce başarılı bir eser. Kaş biçiminizin düzgün görünmesini sağlamak istiyorsanız vazelini benmari yordamı eritip her gece yatmadan evvel kaşınıza sürün. Bunu yaparken kreminin güzelce erimiş olmasına ihtimam gösterin. Zira katı kıvamda olan vazelin kaşların dökülmesine neden olabilir.

Bilhassa kış aylarında kuruyan tüm bölgelere gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz vazelin, çatlayarak kuru hale gelen dudaklara uygulandığında; kurumuş ve çatlamış dudakları nemlendirir, onarır, bakımı sağlayarak pürüzsüz yumuşak hale gelmesine yardımcı olur.

Saçlarınızı boyarken alnınıza ya da kulaklarınıza bulaştığından şikayetçiyseniz, saç boyamaya başlamadan evvel bulaşmasını istemediğiniz ve yüzün bitiş çizgilerine vazelin uygulayabilirsiniz.

Yüzünüzdeki makyajı çıkarmak için süper bir eser arıyorsanız vazelin imdadınıza yetişiyor. Dudaktaki ruju, kurumuş rimeli hatta göz kalemini bile acıtmadan kolaylıkla temizlemek istiyorsanız pamuğa kremden alıp temizlemek istediğiniz noktaya ovalaya sürebilirsiniz.

Gün içerisinde dağılan ya da karışık duran kaşlarınızı sabitlemek için vazelini kullanabilirsiniz. Kaş jeline misal yapıda olmasıyla kaşları sabitleyen vazelini özgürce kullanabilirsiniz.

KIRIŞIKLIK GİDEREN VAZELİN MASKESİ

1 adet yumurta sarısı
1 yemek kaşığı zeytinyağı yahut tatlı badem yağı
1 çay kaşığı vazelin

YAPILIŞI

İşe birinci olarak vazelini mikrodalga fırında eriterek başlayın.. Şayet mikrodalga fırınınız yoksa benmari yordamı de eritebilirsiniz. Daha sonra yumurta sarısını ve tercih ettiğiniz yağı ek ediniz, bütün materyaller iç içe geçene kadar güzelce karıştırın.

Hazırladığınız kremi yüzünüze sürerek 1 saat bekleyin ve cildiniz maskeyi düzgünce emdikten sonra ılık su ile durulayın. Bu süreci haftada 1-2 defa tekrarlayabilirsiniz. Bu uygulamadan sonra bir cilt yağı ile cildinize masaj yaparak yüz kaslarınızı rahatlatıp kırışıklık oluşumunun önüne geçebilirsiniz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık