Uyku Felci Nedir? Tedavisi Var Mıdır?

665 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Geçtiğimiz günlerde müzikçi Hadise’nin açıklamasıyla merak edilen bir rahatsızlık olan uyku felci hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Çabucak çabucak herkesin hayatında bir defa yaşadığı bu durum aslında bir sıhhat meselesidir. Felç denilmesinin nedeni ise kişi bu sorun esnasında hareket etme gücünü yitirir. Pekala Uyku felci neden olur? Uyku felci belirtileri nelerdir? Uyku felcinin tedavisi var mıdır?

Halk ortasında karabasan olarak tabir edilen uyku felci büsbütün psikiyatri alanına ilişkin bir rahatsızlıktır. Bu mevzuda metafizik uzmanları da epey ilgilenmiştir. Lakin yapılan araştırmalarda birçok psikiyatri uzmanı bu rahatsızlığın büsbütün beynin fonksiyonelliğiyle alakalı olduğuna dair çalışmalar gerçekleştirmiştir. Bilim literatüründe Hipno pampek felç olarak geçen uyku felci kişinin uykuya geçmeden evvel fizikî hareketlerini denetim etmez. Rem sırasında yani uyku durumundan kalkmaya başlamasıyla ise beyin uyanmasına karşın bedensel bir hareketsizlik başlar. Uzun müddet devam eden bu durum tekrarda edebilir. Vücudun hareketlerini kaybetmesi durumunda beyin daha çok panikler fakat hudut sinyalleri alamaz.

UYKU FELCİ NEDEN OLUR?

Yapılan araştırmalarda beynin pons denilen hareket yani motor kısmında yaşanan sistematik bir deformasyon sonucu yaşanabileceği ortaya konulmuştur. Bunun yanı sıra melatonin hormonu bedende fazla oluştuğunda motor sistemine hasar verebilir. Sonların fonksiyonelliğini azalttığından beyin uyansa bile hareket merkezine hükmedemez. Psikiyatri uzmanları uzun gerilim ve ağır bir halde yaşanan depresyonun hudut sisteminde hasara neden olabileceğini bununda uyku durumunda bu üslup olaylara taban hazırlayabileceğini vurguluyor. Bunun yanı sıra:

– Daima olarak sırt üstü uyuyarak bedenin sabitlenmesine neden olunur.

– Uyku saatlerinde daima olarak düzensizlik olması

– Uyku öncesi melatonin ölçüsünü artıracak besinler tüketmek

– Ağır iş temposu nedeniyle artan gerilim

– Duygusal çökme sonucu oluşan depresif hal

– Fobik endişelerin fazla olması örneğin karanlık

– Uykuya dalmadan evvel fecî şeyler düşünme

– Hakikat yapılmayan nefes idmanları nedeniyle bedene yeteri oranda oksijen alınmaması üzere nedenler de uyku felcine yer hazırlar.

UYKU FELCİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Uyku sırasında ya da sonrasında görülen kas sisteminde kasılma

Uyku sonrası sık sık halisülasyon görme

Hayal sırasında yaşanan duygusal reaksiyonların gerçekte tam aksisi olması

Uykunun daima olarak bölünmesi

Yataktan sıçrayarak uyanma

Uyanma sırasında zorluk çekme

Gerçeklik ve rüyayı ayırmada zahmet çekme

Yorgun ve bitkin uyanma

Kalp atışlarında düzensizlik

UYKU FELCİNİN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Ekseriyetle uyku bozukluğunda alınan ilaçlar verilir. Bu durumu sık sık yaşayan bireylerin takviye alarak uzmanların söylediklerini uygulayarak uykuya dalması gerekir. Bunun yanı sıra günlük hayatta ruhsal durumları berbat etkileyen her türlü durumdan uzak durmak gerekir. Tehlikeli olmamasına karşın sık sık tekrarlandığında hudut sistemine ziyan verir. Bu da kalıcı hasarlara neden olabilir. Bu yüzden bir uzmana erkenden danışmakta yarar var.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık