Toksinleri Atmak için Rokanın Yararları Nelerdir?

569 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Acımsı bir tada sahip olan ekseriyetle kuzu kulağı ile karıştırılan rokanın sıhhate birçok yararı vardır. Uzmanların nizamlı tüketildiğinde bedende biriken toksinlerin atılmasında yardımcı olacağını vurgular. Limonlayıp tüketildiğinde bilhassa bağırsakları temizleyen roka hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Pekala Rokanın yararları nelerdir?

Akdeniz salatasının vazgeçilmez besini olan rokanın insan sıhhatine birçok yararı vardır. Ekim sonunda hasada başlanılan ve kış uzunluğu tüketilebilen bu bitki üzerinde çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Araştırmalarda bu bitkinin yetiştiği kırmızı topraktaki tüm verimliliği içerdiği tespit edilmiştir. Bilim literatüsünde Eruca vesicaria olarak geçer. Turp ailesinden olan roka, yabani otlar ortasında yer alır. Epeyce sulak alanlarda yetiştiğinden yüzde 90 sudan oluşur. Acı bir tadı olmasına karşın aromatik lezzetler ortasında salatave pizza üzere yemeklerde tercih edilir. Acı tadı zeytin yağı ve limonla kırılır. C vitamini açısından epey zengindir. Tıpkı vakitte K ve P vitamini ile çeşitli mineraller içerir. Anavatanı İtalya topraklarıdır. Ülkemizde Ege kıyılarında bulunur. Yerli halkın tüketmeyi en çok tercih ettiği besindir. Güçlü antioksidan özelliği olduğundan sindirim sitemine yarar sağlar. Bilhassa mide asidini yenilemede tesirlidir.

ROKANIN YARARLARI NELERDİR?

Kanın gereksinimi olan oksijen pahasını artırarak bedenin direncini artırır. Ayrıyeten güçlü bir antioksidan olduğundan hastalıklara karşı bağışıklık sisteminde kalkan oluşturur.

Toprakta bulunan A vitamini bakımından güçlü olan bu bitki kemik sıhhatinin yanı sıra diş ve göz sıhhatini da olumlu tesirler. Görme yetisini artırarak ileri yaşlarda görülebilme ihtimali olan hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

Turpgiller ailesinden olan bu bitki K vitamini bakımından da zengindir. Bu vitamin kemik sıhhatini korumakla kalmaz hakikat gelişimine yardımcı olur. Bunun yanı sıra K vitamini beyindeki hafıza kısmı dayanaklar ve unutkanlık riskini azaltır. Birtakım araştırmalarda rokanın alzheimer üzere riskli rahatsızlıkları önleyebileceği ön görülmüştür.

 Fitokimyasallar tiyosiyanatlan, sülforafan yahut indollere üzere unsurlar içeren roka bağışıklığı güçlendirdiğinden bedendeki kanserli hücre oluşumunu önler. Bilhassa yumurtalık kanserinde yapılan araştırmalarda rokanın rahimi ve yumurtaları güçlendirdiği ve yaşanma ihtimali olan tümörlü hücreleri azaltığı ortaya çıkarılmıştır.

Metabolik sıhhat yani temel sıhhat kuralları vardır. Tertipli güç üretimi,  yağ sentezi, kırmızı ve beyaz kan hücreleri bunlar sıhhat açıcından bedende istikrarda olması gereken hayati noktalardır. Bunlar içinde bedende kâfi ölçüde B vitamini bulunmalıdır. B vitamini genel prestiji ile bedenin sıhhat açısındaki tüm işleyişini tesirler. Tabiatta B vitamini bakımından varlıklı olan roka tertipli tüketildiğinde bu muhtaçlığın yüzde 80’ini karşılar.

Uzmanlar bu bitkinin bilhassa üst teneffüs yolu hastalıklarına karşı bedeni koruduğunu vurguluyor. Ayrıyeten bu bitki çözücü unsurlar içerdiğinden boğazdaki balgamı ve bedendeki toksinlenmeyi idrar yolu ile atar.

ROKANIN YAN ETKİLERİ!

Çok tüketilmesine karşın çok şiddetli bir yan tesiri yoktur. Lakin gün içerisinde fazla tüketildiğinde tansiyonun yükselmesine neden olur. Bu da kalp hastalıklarına taban hazırlar. Ayrıyeten kesinlikle rokanın buzdolabında koruma edilmesi gerekir.

ROKA HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Nitrat pahası yüksek olduğundan tüketimine dikkat edilmelidir. Aksi halde önemli sıhhat problemlerine da sebebiyet verebilir. Bilhassa koruma edilirken de dikkat edilmesi gerekir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık