Shabby Chic Dekorasyon Örnekleri

589 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Uygulaması sıkıntı görülen, temeli yumuşaklık ve rahatlığa dayanan Shabby Chic stili dekorasyon, eski ile yeniyi bir ortaya getirmektedir. Pekala Shabby Chic ne demek? Shabby Chic dekorasyon nasıl uygulanır? Kökeni Avrupa’ya dayanan Shabby Chic dekorasyon hakkında bilinmesi gerekenleri, haberimizde derleidk.

Mesken dekorasyonlarında Shabby Cnic şekli sıklıkla tercih edilir oldu. Bu şekilde emel eskimiş fakat şık olan kesimlerden bir iç tasarım oluşturmaktır. Romantik bir dekorasyon stili olarak da kabul gören Shabby Cnic, artık ile eskiyi bir ortaya çağdaş bir dokunuşla bir ortaya getirmektedir. Hakikat formda uygulandığında meskenlerde rahatlık hissi oluşturan Shabby Cnic şeklinde birtakım kesimler art planda tutulur ve ön planda tek bir eşya tutulur. Bunu sağlamak için renklerin tesirinden faydalanılır. Shabby Cnic’de kullanılan renkler soft ve kahve tonlarıdır.

SHABBY CNİC STİLİNİN KÖKENİ

Shabby sözü köken manası itibariyle dağınıklık sözünden gelmektedir. Bir öbür söz olan Chic ise şıklık manasını temsil etmektedir. 20. yüzyıl sonlarında İngiltere’de birinci kere görülmeye başlanan bu akım, vakitle tüm dünyaya yayılmıştır.

SHABBY CHİC TARZI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Victoria Tarzı’ndan de benzerlikler taşıyan bu dekorasyonda el imali eşyalar ve antikalar kullanılmaktadır. Kullanılan kumaşların rahat olması önceliklidir. Bu stilde tıpkı vakitte Bohem tarz de oluşturulmuş olunur. Desen konusunda ağır bir kullanım hakimdir.

Shabby Cnic usulde mobilya olarak ahşaplar tercih edilir. Ahşaplar için açık ton tercih edilir ve çoğunlukla üzerilerine oyma çiçek figürü yapılır. Ayrıyeten zımparalanarak eskitilmiş imgesi verilmiş olunur.

Çiçek kullanımı kumaşlarda da vardır. Şayet çiçek ve doğayı temsil eden başka desenleri seviyorsanız, bu şekli meskeninizde keyifle uygulayabilirsiniz. Pamuklu, Fransız ve keten kumaşlar kullanılır. Perdelerde ise yalnızca keten kumaş kullanılır. Deseni ise basma olur.

Renkler konusunda da belirttiğimiz üzere açık tonlar tercih edilir. Lakin bu biçimde artık çok eskilerde kalan duvar kağıtları da kullanılır. Bu şekle bakıp, eski devir Kraliyet iç dekorasyonuyla benzerlik kuranlar da mevcuttur.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık