Rezene Anason Çayı Faydaları Nelerdir?

717 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Rezene anason çayı faydalarına ve hazırlanışına geçmeden önce kısa birkaç bilgi vermenin faydalı olacağı düşüncesindeyim. Anason Asya, Rezene güney Avrupa ülkelerinde yaygın olarak yetiştirilir. Türkiye’de daha çok, güney ve ege bölgelerinde gerek kendiliğinden gerekse özel dikim şekliyle yetiştirilen bitkilerdir.

Rezene Anason Çayı

Anason ve rezene çoğu zaman benzer özelliklere sahip görünüp karıştırılsa da, birbirlerinden farklı bir görüntüye ve özelliklere sahiptir. Ortak benzerlikleri aslında tam bir şifa kaynağı ve aynı familyadan gelen bitkiler olmasıdır.

Bir bitkiyi şifalı, faydalı yapansa, içeriğindeki etken maddeler ve bitkinin kalitesidir. Bu iki bitki birlikte harmanlanıp, çay olarak kullanıldığında faydaları daha etkin ve yüksektir. Dilerseniz rezene ve anason çayı faydaları nelerdir? Daha yakından bakalım.

Rezene Anason Çayı Faydaları

Bu çayın en faydalı özelliklerinden biri, böbrek üstü bezi yetersizliğine iyi gelmesi, böbrek değerlerini düzeltmesi ve sağlıklı çalışmasını sağlamasıdır.

Tüketimi çok eski yıllara dayanan rezene anason çayı, bağırsaklarda oluşan kurtçuk, solucan gibi parazitlerin temizlenmesine ve vücuttan atılmasına yardımcı olur. Özellikle dışarıda yemek yiyen kişilerin anason rezene çayı tüketmeleri son derece faydalıdır.

Anason ve rezene birlikte kullanıldığında, sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasına, mide de gelişen kramp spazmlarını, on iki parmak bağırsağındaki iltihapları engellediği bilinmektedir.

Ayrıca, hazmı kolaylaştırıcı, mide gazlarının birikmesini önleyici etkileriyle bilinen bir çaydır. Özellikle, yemeklerden sonra içildiğinde, mide de oluşan gazların rahat çıkartılmasını sağlar.

Öksürük ve nefes darlığı gibi kronik rahatsızlıkları bulunanlar üzerinde çok etkilidir. Bu çay doğru ve abartmadan tüketildiği taktirde pek çok fayda sağlayan ilaç niteliğinde bir çaydır. Öksürük, nefes darlığı gibi problemlerin tedavisinde yardımcıdır.

Doğru ve düzenli kullanıldığında göğsün yumuşamasına yardımcı olur. Solunum yolları enfeksiyonu, astım, nefes darlığı ve öksürük gibi kronik hastalıkları olan kişiler üzerinde son derece etkili, doğal ilaç niteliğinde bir çaydır.

Yine doktorlar tarafından kalp çarpıntısı olan kişilere, düzenli olarak tüketmeleri önerilmektedir. Kalp çarpıntılarını önleyerek, kalp ritmini düzene sokar.

Antioksidan içerikleri sebebiyle ağız içerisinde mikrop oluşumunu engelleme özelliğine sahiptir. Dolaysıyla, kötü ağız kokusunu giderme konusunda oldukça başarılıdır.

Rezene anason çayı faydaları arasında bir başka önemli faktör ise, stresi ve beyin yorgunluğunu azalmasıdır. Kişinin gevşemesine ve rahatlamasına yardımcı olan bu ikili, daha rahat ve güzel bir uyku çekmek isteyenler için son derece faydalı bir çaydır.

Hem ishali kesmede hem de kabızlığı giderme konusunda oldukça iyi sonuçlar verir.

Görsel olarak bayanlarda göğüs sarkmaları çok can sıkıcı bir durumdur. Anason rezene çayı göğüslerin dik ve daha doldun görünmesine de yardımcı olmaktadır.

Bebeklerde Rezene Anason Çayı Kullanımı

Bebeklerin, sağlıklı ve güçlü olmaları yönünde son derece etkilidir. Uyku problemi olan bebeklerin daha rahat uyumalarına yardımcı olur.

Genellikle yeni doğan bebeklerde sık görülen gaz sancılarını ve koliği giderme konusunda oldukça etkili olan rezene anason çayı, doktorlar tarafından da önerilmektedir. Burada kullanım miktarı doktorlara danışılarak kontrollü şekilde uygulanmalıdır.

Doğru ölçü ve düzenli kullanım bebeklerde gaz problemini ve uyku düzenini kısa sürede çözüme kavuşturmaktadır.

Burada dikkat ve unutulmaması gereken en önemli faktör, bebeğin ilk ayında tamamen anne sütüyle beslenmesidir. İlk bir ay içerisinde bebeğe doğrudan değil, annenin kendisi tüketip, bebeğe sütten geçmesi sağlanmalıdır.

Bir aylık süreçten sonra doktorların belirleyeceği ölçülerde tüketimi yapılabilir. Bu ölçü genellikle 1 çay kaşığı civarında ve günde 2-3 kez olmaktadır. 6 ayını dolduran bebekler ise günde bir çay bardağı kadar içebilir.

Lütfen bebeğinizin sağlığı açısından ezbere bu ve benzeri bitki çayları içirmeyin. Fazla tüketimi bebekte çeşitli alerjik ve gelişim problemlerine neden olabilir.

Bebeklerde sık görülen gaz sancısı, bebeğin daha çok emmesine neden olur. Çok emen bebeklerde de gaz problemi çok fazla görülür. Bu sebeple annenin rezene anason çayı tüketmesi bebeğin gaz problemini büyük oranda çözecektir. Göğüs sertliği, çok emzirmekten ve göğüslerdeki fazla sütten kaynaklanmaktadır. Göğüs sertliğini yumuşatıcı etkisi ile bilinen bu çay çok sağlıklı ve bir o kadar da faydalı bir çaydır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık