Reishi Mantarı Nasıl Tüketilir? Faydaları

588 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Eski çağlarda ölümsüzlük mantarı olarak alternatif tıp kitaplarına girmiş olan reishi mantarı hakkında sizler için merak edilenleri araştırdık. Güçlü antioksidan olan reishi mantarı oldukça değişik bir yöntemle tüketilir. En değerli mantar olan reishi mantarı ülkemizde son on yıldır keşfedildi. Peki Reishi mantarının faydaları nelerdir? Reishi mantarı nasıl tüketilir? Soruların yanıtı haberin detayında…

4000 yıldan bu yan Asya ülkelerinin geleneksel tıbbında yer alan reishi mantarı, ölümsüzlük mantarı, ruhsal gücün mantarı ve on bin yıllık mantar olarak da bilinir. Reishi mantarının yüzde 80’ini su içerir. Ormanlık alanlarda nemli ve az ışık alan yerlerde yetişir. Aynı zamanda çürümeye yüz tutmuş ağaçların kütüklerinde de bulunur. Tohumları polen olarak etrafa dağıldığından toprak elverişli oldukça kendiliğinden yetişir. Yüzeyi oldukça sert bir mantar türüdür. Tadı da oldukça acıdır. Bu yüzden mantar kuru ya da taze olarak tüketilmesi sakıncalıdır. Topraktan koparıldığı ilk bir saat içerisinde tüketilmelidir. Toz haline getirilerek çayı yapılır. Bilimsel adı Ganoderma Lucidum’dur. Reishi mantarının 6 çeşidi bulunur. Bu çeşitlerinde her birinin rengi farklıdır. Ancak en yaygını kırmızı olandır. Kırmızı reishi mantarı da Kuzey Amerika, Çin, Japonya, Tayvan ve Kore’de yetişir. Reishş mantarını faydalı kılan maddesi ganoderik asitlerdir. Ayrıca mantar yüksek miktarda; germanyum, lanostan, sterol, adenosin, canthaxanthin, pantothenic asit, lucidenik,bioaktif ve lineloik asitler içerir. Ülkemizde Kastamonu şehirde bulunur. Kilosu oldukça pahalıdır.

REİSHİ MANTARI NASIL TÜKETİLİR?

Acı bir tadı olduğundan genellikle toz formunda tüketilir. Toz haline getirilen reishi mantarı cam bir kapta 2 saate yakın kaynatılır. Kaynama sonlandıktan sonra süzülerek taze taze tüketilir.

REİSHİ MANTARININ FAYDALARI NELERDİR?

Yüksek miktarda antioksidan maddeler içerdiğinden vücuttaki hücrelerin mutasyona uğramasını önler. Bu yüzden kanser hastalıklarının yaşanmasını engeller.

Cilt için en önemli etki olan anti aging içerdiğinden yaşlanmayı geciktirir. Hücrelerin hızla yenilenmesini sağlar. Bu yüzden ölümsüzlük mantarı olarak da adlandırılır.

İçerdiği sıvı nedeniyle vücuttaki oksijen miktarını artırarak, kan basıncını önler. Bu sayede yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklara zemin hazırlayan durumları azaltır.

Kan dolaşımını rahatlıkla sağladığından damar tıkanıklığının önüne geçer. Bunun yanı sıra kalp rahatsızlıklarına da zemin hazırlayan sorunları ortadan kaldırır.

Sinir sistemini güçlendirir. Beynin oksijen oranını artırdığından konsantre sağlar. Aynı zamanda stres ve depresyon gibi ruhsal hastalıkların yaşanmasını da önler. Uzmanlar reishi mantarını doğal antideprasan olarak görür.

Vücudu toksinlerden arındırır. Organların çalışma fonksiyonlarını artırır.

Mide duvarını güçlendirir. Özellikle reflü gibi sağlık sorunları yaşayanlara doğal ilaçtır.

Bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden düzenli tüketen kişiler kolay kolay nezle veya grip gibi hastalıklara yakalanmaz.

Kas ve eklemlerdeki iltihaplanmaları azaltır. Bu sayede reishi mantarı Romatizmal hastalıkların önüne geçer.

REİSHİ MANTARININ ZARARI VAR MI?

Alerjik etkisi oldukça yüksektir. Bu yüzden kontrolsüz tüketenlerde cilt döküntülerinin yaşanmasına sebep olur. Aşırı tüketildiğinde oksijen fazlalığı nedeniyle burun kanaması, baş dönmesi ve boğazda kuruluğa neden olur. Özellikle yaşlı, çocuk ve hamilelerin tüketmeden önce bir uzmana danışması önerilir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık