Örnek Bir Ebeveyn Olmanın Yolları

505 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Her anne babanın hayali saygılı, sabırlı ve sorumluluk sahibi bir çocuk yetiştirmektir. Gerçekte olan, çocuklar genelde ebeveynlerinin ne söylediğine değil, ne yaptığına dikkat ediyorlar. Burada sizler için çocuklara iyi bir örnek olmanın 9 yolunu derledik.

Sosyal ortamlarda kapıyı açan kişi olun

İster bir markete ya da bir kütüphaneye veya bir restorana giriyor olun, kapıyı daima açan veya açmaya teşebbüs eden kişi olmak, çocuğunuza saygılı olmayı öğretir. Etrafındakilere karşı sorumluluk duygusunun gelişmesine yardımcı olur.
Çiçek veya bir ev hayvanın bakımını üstlenmek

Geniş bir sorumluluk alacak kadar vaktiniz yoksa çocuğunuza bakımını yapacağı ufak bir bitki veya çiçek alabilirsiniz. Fakat daha geniş vakte sahip iseniz ve hayvanlar ile aranız iyi ise çocuğunuza bir balık, kedi veya kuş alın. Çocuğunuzla birlikte hayvanını besleyin veya bitkisini sulayın. Böylece çocuğunuza yaşayan şeylerin sorumluluğunu almanın ne kadar önemli olduğunu öğretmeye başlamış olacaksınız.

Okumayı sevin, sevdirin

Uyku öncesi okumaya zaman ayırın ve yeni okuduğunuz kitabın hangisi olduğu hakkında çocuğunuza bilgi verin. Okumanın sağladığı yararlar sonsuzdur, çocuğunuz okumaktan keyif almaya ve kelimelerle eğlenmeye başlarsa çok daha başarılı bir insan olacaktır.

Eğlenceli olmaya çalışın

Çocuğunuz dışarıda üstünü başını çamur ederek oynuyorsa ve bundan keyif alıyorsa, eğleniyor demektir. Kimi zaman dışarıda kimi zaman da evde ne kadar eğlenceli zaman geçirmenin mümkün olduğunu aktarın. Bulutlu havalar evde eğlenceli vakitler geçirmek için iyi bir fırsattır.

Grup arkadaşlığının önemini hissettirin

Eski okul arkadaşlarınızla veya üniversite yıllarından tanıdığınız samimi dostluklarınızı tanımasına imkan verin. Böylece hayatını besleyici ve destekleyici arkadaşlıklarının ne kadar önemli olduğunu anlar. Yüz yüze etkileşimde kalmanın sağladığı avantajları aktararak, alması gereken en önemli derslerden birini vermiş oluyorsunuz.

Egzersizin önemini gösterin

Sağlıklı kalmanın canlı ve aktif bir yaşama bağlı olduğunu unutmayın. Evinizdeki merdivenleri veya koşu bandınızı kullanarak egzersiz yapabilirsiniz. Egzersizin sağlıklı bir yaşam için gerekli olduğunu anlaması gerekiyor. Ev dışı eğlenceli aktiviteler yaratabilir, böylece çocuğunuzun günlük yaşamına egzersizi dahil etmesini sağlayabilirsiniz.

Akıllı müşteri olun

Alışveriş merkezinde çok beğendiğiniz pantolonun üzerinizde çok iyi durduğunu düşünseniz bile, pahalı bir ürünün gerektiğinde daha ucuz bir ürün ile ikame edilebileceğini çocuğunuza anlatın. Çocuğunuza bütçenin önemini anlatın ve paranın kolay kazanılmadığını hissettirin.

Esprili olun

Mizah duygusuna sahip olmak her zaman takdire şayan bir özelliktir. Burada dikkat etmeniz gereken şey çocuğunuza karşı alaycı olmayan bir tavır sergilemenizdir. Eğlenceli ve komik şeyler, gününüzü keyifli ve güzel geçirmenin bir yoldur.

Büyüklere saygı ile muamele etmek

Aile büyükleriniz geldiğinde ayağa kalkın ve onlarla kibar konuşmalar yapın böylece çocuğunuz yaşça büyük insanlara saygı ile yaklaşması gerektiğini öğrenmiş olacak.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık