Mutfaktaki Yanmış Yağ Kokusu Nasıl Giderilir?

585 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Mutfakta çok sık yaşanan sorunlardan biri istemeden ocakta ya da fırında unutulan ve yanan yemeklerdir. Yanan yemekler vakit geçince konutta çok ağır ve makus kokuların oluşmasına neden olur. Pekala mutfaktaki yanmış yağ kokusu nasıl çıkar, yanmış yemek kokusunu gideren en tesirli metotlar nelerdir. Ayrıntılar haberimizde:

Mutfakta kahvaltı, atıştırmalıklar ve akşam yemekleri için verdiğiniz emeklerin karşılığında ortaya hoş ve lezzetli yemekler çıkarabilirsiniz. Mutfakta en çok yemek yapmak için geçirilen vakitte koşturmaca içerisinde geçen vakitte dalgınlıkla pişirdiğiniz yemek yanar. Bilhassa çalışan bayanlar süratlice mutfağa girip birçok işle uğraşırken yemeğin tabanını tutturabilir. Tabanı tutan yemekler bütün konutun her tarafını sarar ve günlerce kokusu çıkmaz. Mutfağa sinen ağır kokuyu çıkarmak için uygulamanız gereken birkaç ayrıntı bulunuyor. Yanık yemek kokusu nasıl giderilir diye kaygı içinde olanların içini rahatlatan, tıpkı vakitte konutu de mis üzere kokutan tahlil tekliflerini sizler için derledik.

YANMIŞ YAĞ KOKUSU NASIL ÇIKAR? 

Yanan yemeği çabucak ortadan kaldırın

Yanan yemek büsbütün soğuyunca onu çabucak çöpe atın. Konutunuzun dış kısmına koyun, sakın çöp kutusuna atmayın. Şayet atarsanız koku hala havada kalacaktır.

Limonlu su kaynatın

Bir kap suyu kaynatın ve kaynayan suyun içerisine limon dilimlerini ekleyin. Konutun havasını temizlemek için 10-30 dakika ortası bekletin. Alternatif olarak, suya limon dilimleri yerine birkaç tane karanfil ekleyebilirsiniz.

Soğanlı su

Soğan dilimlerini bir kâse suya koyun ve soğanlı suyu mutfağının ortasına yerleştirin. Meskenin tamamı makûs kokuyorsa soğanlı su kâselerini meskenin farklı yerlerine koyabilirsiniz. Kokuları emmesi için kâseleri bütün gece yerlerinde bırakın.

Ekmeği sirkeye batırın

Kokuyu emmesi için ekmek ve sirke kullanabilirsiniz. Bir tencereyi suyla doldurun ve içine iki su bardağı sirke ekleyin. Sirkeyi 15 dakika yavaş yavaş kaynatın. Biraz ekmek alıp sirkeli suya batırın. Sirkeli ekmeği bir tabağa koyun ve kokuları emmesini bekleyin.

Taze fırın kokusu oluşturun

Son olarak taze bir fırın kokusu oluşturabilirsiniz. Fırını evvelce 90°C’de ısıtın. Pişirme kâğıdının üstüne alüminyum folyo koyun. Pişirme kâğıdının üstüne tarçın, şeker serpin ve 1 çorba kaşığı tereyağı ekleyin. Fırını kapatın ve pişirme kâğıdını fırında 2-4 saat bekletin. Bu, konutun, biraz evvel lezzetli bir şey pişirmişsiniz üzere kokmasını sağlayacaktır.

Şampuanlı parfüm oluşturun

Yemek yandığında oluşan koku eşyalara da sinecektir. Şayet açık mutfak bir meskene sahipseniz koltuklarınızı da yanık kokusundan uzaklaştırmanız gerekecek.
Kokusunu beğendiğiniz bir şampuanı, sprey şişe içine alın ve üzerine bir ölçü su ek edin.

Yumuşatıcıyla eşyaları silin

Odada oluşan yanmış yemek kokusunu tezgahtan ve masadan da uzaklaştırmanız gerekir. Bu evrede çamaşır yumuşatıcısı size yardım edecek. Bir kase içine 1 ölçü yumuşatıcı deterjan dökün ve 1 ölçü de su ekleyin. İkisi sıvıyı karıştırarak yeni bir karışım elde edin. Hazırladığınız karışımı bir bez yardımıyla alın ve koltuk, tezgah ya da masa üzere eşyalarını silebilirsiniz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık