Morfoloji Nedir ve Neyi İnceler?

532 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Biyoloji dünyasında birçok farklı kavram ve bilim kolu bulunuyor. Bunlardan en çok merak edilenler ortasında yer alan morfoloji bilim kolu canlı bilimi içerisinde yer alıyor. Canlı bilimi içerisinde yer alan morfoloji, canlıların farklı özelliklerini ele alır ve bu hususta inceleme gerçekleştirir. Pekala, morfoloji nedir ve neyi inceler? Morfoloji hakkında kısaca bilgiler.

Morfoloji Yunancada morphe (şekil) ve logos (bilim) sözlerinin birleşmesiyle oluşan bir söz olarak bilinir. Morfoloji canlıların form ve dış yapıları ile uğraşan bilim koludur. Morfoloji biyolojinin mikro canlılar da dâhil olmak üzere, bitki ve hayvanların hal ve yapılarıyla meşgul olur. Ayrıyeten canlıların gelişmelerini farklı ayrı incelediği üzere, bütün olarak birbirlerine benzerliklerini ve farklılıklarını da araştıran bir bilim kısmıdır. Bir biyoloji alt kısmı olarak morfoloji yani biçimbilim, bir organizmanın yahut bir organizmanın rastgele bir kısmının biçimini inceler. Canlıları ele alan ve onların yapısal özelliklerini incelediği için çok kıymetlidir. Böylelikle hastalıklara deva bulmak ya da birçok yeni bilimsel gelişmeler elde edebilmek için çarçabuk kullanılmaktadır. İşte morfoloji hakkında merak edilenler:

 MORFOLOJİ NEDİR?

Birinci olarak morfoloji tarifine bakacak olursak farklı organizmaların yapısal özelliklerini ve biçimlerini inceleyen bilim koluna morfoloji denilmektedir. Morfoloji tıp dünyasında hastalıkları teşhis etmek maksadıyla kullanılmasının yanı sıra muhakkak bir yapı ya da organın form bozukluğu kelam konusu olduğu vakit, morfoloji üzerinden inceleme gerçekleştirildiği için kıymetlidir. Bu rahatsızlık ortaya çıkarılır ve buna nazaran tedavi yolları ele alınır.

Morfoloji tıpkı vakitte mikroskobik canlıları da ele alır ve inceleme gerçekleştirir. Onların form ve yapılarına ele almak suretiyle inceleme gerçekleştirdikten sonra, ortalarındaki benzerlik üzerinden çalışmalar sağlar.

 MORFOLOJİ NEYİ İNCELER?

Morfoloji pek çok farklı dış görünüşü ve iç görünüşü ele alarak inceleme yapar. Dış görünüş için yaptığı incelemelerde şunları sıralamak mümkün;

 – Form

 – Yapı

 – Renk

 – Desen

 – Boyut

Ayrıyeten morfolojik kemik ve organları da ele almak suretiyle dış yapısal olarak inceleme yapar. Bu sayede yaşanabilecek mümkün sıhhat sıkıntıları karşısında teşhis üzerinden tedavi imkanı sunar. İç morfolojisi iç organları ele alır ve bu mevzuda biçim ile yapı bakımından inceleme gerçekleştirir.

Morfoloji ile fizyolojiyi karıştırmamak gerekir. Canlıların organ ve yapıların misyonlarını inceleyen bilim kısmı fizyoloji fakat Morfoloji misyon ya da fonksiyon değil yalnızca yapıyı ele alır ve inceleme gerçekleştiren bir bilim koludur.

 MORFOLOJİ HAKKINDA KISA BİLGİLER

Biyolojinin alt bilim kısımları ortasında morfoloji gelmektedir. Canlıların yapısını ve biçimini inceleme üzerine öne çıkan morfoloji, en küçük yapı taşına sahip canlılar ile en büyük canlara kadar hepsini inceleyen bir bilim koludur. Hem iç yapısını hem de dış yapısını inceleme misyonunu üstlenen morfoloji, hayvan ve bitkiler ile bir arada birebir vakitte beşerler için de çok büyük kıymet taşımaktadır. Böylece tıp dünyası açısından pek çok hastalık kelam konusu olduğunda teşhis için bu bilim koluna başvurulmaktadır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık