Limonlu Su Kilo Verdirir Mi?

522 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Limon hepimizin bildiği üzere güzel bir C vitamini kaynağıdır. Lakin, kilo verme ve yağ yakma konusunda mucize bir besin olmamasına karşın bazen baş karışıklığına neden olabiliyor. Pekala, limonlu su zayıflatır mı? Diyetisyen Deniz Zünbülcan, hususla ilgili kıymetli bilgiler verdi.

Dünya Sıhhat Örgütü’ne nazaran obezite, insan sıhhatini bozabilecek derecede olağandışı ve çok yağ birikmesidir. Bir şahsa obezite teşhisinin konulabilmesinde kullanılan en yaygın ve pratik usul vücut kitle indeksinin hesaplanmasıdır. Yağ yüzdesinin yaklaşık olarak bayanlarda %20, erkeklerde %15 olması gerekmektedir.

Kilo verme ve yağ yakma konusunda da kulaktan dolma bilgiler karışıklığa neden olabiliyor. Bunlardan biri de limonlu suyun zayıflamada tesirli olduğu…

İşte limonlu suyun tesirleri…

– C vitamini dışında birçok vitamin, mineral ve fitokimyasal bileşikleri de içeren limon bilhassa bağışıklık sistemi için çok kıymetlidir.

– Bunun yanı sıra C vitamininin bedendeki yağın metabolize edilmesinde rol oynadığını belirten birtakım araştırmalar vardır. Amerikan Klinik Beslenme Mecmuasında yayınlanan bir çalışmada ise antrenman sırasında alınan C vitaminin yağ yakımını destekleyici tesirlerinin olduğu belirtilmiştir. Yani sirke üzere limonun da tek başına zayıflatmada tesirli olduğundan bahsedemeyiz.

– Zayıflama üzerine direkt tesirli olduğunu söyleyemesek bile limonun kalorisi epey düşüktür. Tanımlarınıza limonu ekleyerek yağı, şekeri ve tuzu aza indirebilirsiniz.

– Tekrar içerisindeki yararlı bileşikler olan flavonoidler bedende oluşabilecek iltihaba karşı esirgeyici tesirlidir.

– Kan basıncı, kolesterol ve kan şekeri seviyelerine de olumlu tesirleri olabilir.

– Limonun tansiyon düşürücü tesiri olduğu için olağanda düşük tansiyon yaşayan şahısların limonlu sudan uzak durmaları gerekebilir. Aksi halde kilo verme niyeti ile farklı sıhhat sorunları yaşayabilirler.

– Limonun kan sulandırıcı tesiri de vardır. İlaç kullanan şahısların de kendi uzmanlarına istişarelerinde yarar vardır.

– Limonlu su bedenin toksinlerden arınarak temizlenmesinde tesirlidir. Lakin direkt zayıflama tesirleri vardır demek için çalışmalara gereksinim duyulmaktadır. Ömür formunuz haline getirebileceğiniz keyifli, sağlıklı ve bilimsel metotlardan oluşan beslenme programınıza takviye olarak kullanabileceğiniz bir alternatiftir. Tüm bunlarla birlikte sağlıklı ve fit bir hayat için %70 beslenmenizin %30 da antrenmanın tesirli olduğunu unutmamalısınız.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık
casibom - grandpashabet giriş - oran.net -