Kuruyemiş Nasıl Saklanır? Kuruyemiş Saklama Formülleri

651 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Kuruyemiş içerdiği yüksek oranda içerdikleri yağ asidinden ötürü nem ve sıcaklık olan şartlarda çok kolay bir biçimde bozulabilir. Kuruyemişi koruma ederken kapalı bir halde hava almadan saklamak kuru yemişlerin daha taze ve uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz. Vitamin deposu kuruyemiş nasıl saklanır, Bayat kuruyemiş nasıl anlaşılır İşte kuruyemiş koruma etmenin yolları…

Kuruyemiş, bakliyat, ve baharat üzere olan besinler hakikat şartlarda saklanmadığında tazeliğini kaybedip kokusu değişir ve tadı bozulur. Kuruyemişler; fıstık, fındık ve çekirdek üzere kabuklu olan besinler çok yüksek ölçülerde yağ ile protein içerirler. Bu nedenle havayla temas ettiği an bozulma riskiyle karşı karşıya kalınır. Kuruyemiş, bakliyat ve baharatların saklamak için uygun şartları sağladığınız takdirde çok uzun müddet taptaze bir formda saklayabilirsiniz. Uygun şartlar sağlanmayan çerezler havayla birlikte temas ettiğinde tepkiye girerek bozulduğu için yerken ağızda acı ve makus bir tat bırakır. Bu yüzden kuruyemişleri uygun şartları sağlamak için dikkat etmeniz birkaç püf noktası bulunuyor. Fındık, fıstık, badem üzere kuruyemişlerin bayatlamaması için ne yapılır? İşte ayrıntılar:

► KURUYEMİŞ NASIL SAKLANIR?

⇒ Paket olarak satın aldığınız kuruyemişlerden yalnızca tüketeceğiniz olan paketleri açmanız daha düzgün olur. Fındık, fıstık, bademleri açtıktan sonra tazeliğini kaybetmeden korumak için havayla temas etmesini engellemek gerekir. Bunun içinde hava almayan cam kavanozları tercih etmek daha gerçek olur. Böylelikle kuruyemişleri hava almadan aylarca tazeliğini koruyabilirsiniz.

⇒ Hiç açmadığınız hava almamış paketleri direk buzdolabında koruma edebilirsiniz.

⇒ Güneş ışığına maruz kalan bakliyat ve kuruyemişler çabuk bozulur. Bu yüzden ışık almayan serin bir yerde saklamanız kuruyemişlerin daha taze kalmasını sağlar.

⇒ Ayrıyeten meskende bulunmayacağını periyotta meskende bulunan kuruyemişlerin bozulmaması için buzdolabı poşetine koyup ağız kısmını hava almayacak halde kapatıp derin dondurucu da koruma edebilirsiniz.

⇒ Kuruyemişçiden sıcak bir formda aldığını çerezleri çabucak kapalı bir şeye koymayın. Ağzı açık bir formda dinlendirdikten sonra ağzını kapatıp saklamanız daha yanlışsız olur.

► KURUYEMİŞİN BAYAT OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

⇒ Neme ve havaya maruz kalan kuruyemişler vakitle acı ve berbat bir tat bırakır. Renginden bozulduğu anlaşılabilen kuruyemişleri açık almak yerine kapalı tercih etmek gerekir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık