Kuruyan, Çatlayan Dudaklar için Öneriler

486 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Kış aylarının soğruk-sert havasından en çok etkilenen yerlerdendir dudaklar. Pek çoğumuz dolgun görünmelerini bir yana bırakın sadece kuruyup çatlamasın diye uğraş veririz. Aslında sadece kış aylarında değil, yaz aylarında da güneş ve sıcak yine ilk dudaklarda etkisini gösterir. Çünkü hava nemini kaybetmeye başlayınca bundan ilk etkilenen cildimiz olur. Bu sebeple de ilk olarak çantanızdan, çekmecenizden dudak nemlendiricisini asla eksik etmemelisiniz. Ancak tek başına dudak nemlendiricisinin dolgun ve pürüzsüz dudaklar için yeterli olmayabileceği de unutulmamalıdır. Tıpkı ellerimiz gibi dudaklar da özel bir bakıma ihtiyaç duyuyorlar. Özel bir bakım denilince aklınıza kozmetik ürünler gelmesin. Evde kolaylıkla yapabileceğiniz ve pek çoğu mutfağınızda bulunan doğal malzemelerle dudak bakımlarını yapabilirsiniz. İçerisinde doğal malzemelerin olduğu doğal dudak bakımı önerileri yazısını da isterseniz inceleyebilirsiniz.

Kuruyan ve Çatlayan Dudaklar için Öneriler

1- Hava koşulları dışında kullandığımız bazı ürünler de dudakları kurutabilmektedir. Dudakların kurumasını önlemenin yolları arasında dudakları bu ürünlere maruz bırakmamak vardır. Örneğin yüz temizleyicileri… İçlerindeki salisilik asit ve benzoil peroksit gibi maddeler dudakların PH dengesini bozarak kurumalarına sebep olmaktadır. Bu yüzden temizleyici ile yüzünüzü yıkamaya başlamadan önce dudaklara balsam sürerek dudakları koruyabilirsiniz.

kuruyan catlayan dudaklar dolgun dudaklar dudak nemlendirme

2- Dudakların kurumasını ve çatlamasını önlemenin yolu bol nemlendirmek olduğunu söyledik. Bu noktada badem yağı gibi içerisinde A ve E vitaminleri olan doğal yağlardan yararlanabilirsiniz.

Dudakları dış etkenlerden korumak, daha dolgun ve sağlıklı dudaklara sahip olabilmek için dolgun ve sağlıklı dudaklar için, dudakların kurumasını önlemenin pratik yolları neler?

Kuruyan ve Çatlayan Dudaklar için Öneriler

3- Dudakların en çok kuruduğu zamanlar geceleridir. Özellikle kış aylarında bulunduğunuz ortamın neminin kaybolması dudakların daha fazla kurumasına sebep olabilir. Bu yüzde odayı devamlı nemli tutacak bir buhar makinesi çalıştırabilir veya gece boyu sıcak kalacak kaloriferin üstüne bir kap dolusu su koyabilirsiniz.

4- Özellikle çatlamış ve soyulmaya başlamış dudaklar çok faz canınızın yanmasına sebep olur. Böyle dudaklara sahipseniz akşam tv izlerken ince ince soyduğunuz salatalığı dudaklarınıza 5-10 dakika boyunca koyabilirsiniz. Salatalık hem dudakları nemlendirecek hem de dudaklardaki gerginliği alarak acınızı azaltacaktır.

5- Düzenli peeling yapın. İster kozmetik mağazalarından dudaklar için özel hazırlanmış peeling ürünlerinden alın isterseniz de evde bal ve şekeri karıştırarak kendi doğal ürününüzü yapın… Eğer kendi doğal peeling ürününüzü yapacaksanız bir tatlı kaşığı bal içine bir çay kaşığı şeker koyup karıştırın. Ardından kullanmadığınız bir diş fırçası veya maskara fırçası ile yumuşak hareketlerle hem ürünü yedirin hem de dudakları ileri geri fırçalayın. 1-2 dakika yaptıktan sonra 5 dakika kadar ürünün dudaklarda kalmasına izin verin ve ardından bol su ile temizleyin. İşlem sonrası mutlaka dudak nemlendicinizi uygulayın.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık