Keratokonus Neden Olur? Keratokonus Belirtileri Nelerdir?

607 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Keratokonus epey nadiren görülen ve görme kaybına neden olan göz rahatsızlıklarından biridir. Göze gelen ışığın görme durumunu rahatsız etmesiyle görülen bu hastalık hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Kalıcı körlüğe bile neden olabilecek keratokonus erken müdahale edilerek çeşitli yollarla tedavi edilebilir. Pekala Keratokonus nedir? Keratokonus neden olur? Keratokonus belirtileri nelerdir?

Korneanın koni biçiminde öne hakikat çıkması rahatsızlığına keratokonus denir. Gözüne en ön kısmında bulunan ince tabakanın olağan bir insan da kubbe biçiminde olması gerekir. Bu katmandan yansıyan ışıklar görme için kırılır. Kubbe biçiminde olması nedeniyle direkt değil kırılarak gelen ışıklar yanlışsız görmeyi sağlar. Lakin çeşitli sebeplerden dolayı öne gerçek çıkan bu katman ışıkların hakikat kırılmasını mahzurlar. Görme meselesine neden olur. Bulanık ve bozuk bir görüşe yol açan bu biçim bozukluğu ekseriyetle ergenlik devrinde başlar. 10 ve 20’li yaşlar ortasında ortaya çıkma mümkünlüğü artan keratokonus, hakkında yapılan araştırmalarda hastalığın am olarak neden yaşandığı bilinmiyor. Lakin anne ya da babadan çocuğa geçme durumu tespit edilmiştir.

KERATOKONUS NEDEN OLUR?

Nadiren görülen keratokonsun küçük travmatik durumlar sonucu yaşandığı ortaya çıkar. Gözün daima olarak ovuşturulması keratokonusun yaşanmasında en büyük etkenlerden biri olarak görüldü. Bunun yanı sıra görme sorunu yaşayan bir kişinin kalitesiz lens kullanma sonucu korneasının ziyan görmesi ayrıyeten sıklıkla göz alerjisi ve gribal enfeksiyon yaşayan bireylerde de korneanın hasar almasıyla yaşanabilir riski fazladır.

KERATOKONUSUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Göz bebeği olan kısmın dışarı gerçek çıkacak bir form alır. Göz kapağında daima olarak batma hissi olur. Keratokonusu olan kişi aşikâr bir müddet sonra bulanık ve uzağı net görmemeye başlar. Bunun yanı sıra göz yapısı bozulur. Sulanma ve kaşınma üzere sıkıntılarda gerisi sıra görülür. Işığa olan hassasiyet artar.

KERATOKONUS TANISI VE TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Teşhisini koymak bazen yıllar sürer. Lakin şişme belirginleşince hasta fark eder etmez hastaneye gitmesi lazım. Muayene sırasında tespit edildiğinde yüzeyin durdurulması için kimi sistemler kullanılır. Bunun yanı sıra birtakım cerrahi müdahaleler vardır. Bunlardan biri de çapraz bağlama sistemidir. Bunun yanı sıra kornea nakli de yapılabilir. Lakin en hafif metotlar ise yumuşak lens kullanımıyla ilaçlarla sivrilme durdurulurken lenslerde görünüm düzeltilir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık