Kartepe’nin Doğal ve Tarihi Yerleri

559 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Kartepe son periyotlarda kayak turizmi sebebiyle en ağır günlerini yaşıyor. Lakin Kartepe’ye yalnızca kayak turizmi için değil tarihi ve doğal yerleri görmek için de gidebilirsiniz. Pekala Kartepe’ye gittiğinizde görmeniz gereken tarihi yerler nerelerdir? Sizler için derledik.

Kocaeli vilayetine bağlı olan Kartepe, kış aylarında Uludağ üzere bilhassa hafta sonlarında epey kalabalık oluyor. Kayak yapmayı severlerin birinci tercih ettikleri yerlerden olan Kartepe’ye yalnızca kayak yapmak ve karın tadını çıkarmak için değil tarihi ve doğal hoşlukları gezip görmek için de gidebilirsiniz. İstanbul’a epey yakın bir pozisyonda bulunan Kartepe, her mevsimde rahatlıkla gezilebilen yerlerdendir. Motel, pansiyon ve otelleri de bulunan Kartepe’de uygulayabileceğiniz birçok aktiviteler bulunmaktadır.

KARTEPE’DE GEZİLECEK TARİHİ VE DOĞAL YERLER

# 1 SOĞUKSU PİKNİK ALANI

İsmini birebir isimli sudan alan piknik alanı, Körfez görünümünü yansıtır. Kocaeli’ne yalnızca 17 km. uzaklıktadır. Buraya günübirlik gelip ailenizle piknik yapabilir, tabiatın tadını çıkarabilirsiniz.

# 2 KUZU YAYLASI TABİAT PARKI

Bu bölgeye yakın yerlerde piknik alanı alternatifleri bulunmaktadır. Bunlardan bir başkası de Kuzu Yaylası Tabiat Parkı’dır. Kuzu Yaylası Ulusal Parkı ismini da taşıyan bu parkta, serpme kahvaltı da yenebilir hatta çadır kurulup kamp da yapılabilir.

# 3  EŞME

Piknik yapmak hedefiyle gidilebilecek bir öteki yer ise Eşme’dir. Eşme’ye gittiğinizde deniz görüntüsünün da tadını çıkarabilirsiniz. Burada meyve kokulu ağaçlar da bulunmaktadır.

# 4 HİKMETİYE CAMİİ

Kartepe beldelerinde yer alan ve ulaşımı kent merkezinden kalkan otobüslerle de sağlanabilen Hikmetiye Camii, II. Abdülhamid’in eşinin vefatı sonrasında 1880 yılında yaptırıldı. Camii, 1971 yılında restore edilmiştir.

# 4 THÖKÖLY İMRE ANI MESKENİ

Thököly İmre Anıtı olarak da bilinen anı meskeni, Karatepe Köyü’nde yer almaktadır. Bu köyde yaşamış olan Macar Hükümdarı Tökeli İmre ile eşi İliona Zrinyi’nin anıtları, bu yerde bulunmaktadır. Avusturya – Osmanlı İmparatorluğu Savaşı periyodunda kaçarak eşiyle birlikte Osmanlı’ya sığınan Kral İmre, Macaristan tarihinde değerli bir yere sahiptir.

# 5 ALABALIK VADİSİ

Maşukiye’de bulunan Alabalık Vadisi, Maşukiye ulaşım sağlamak için gidilen yol üzerinde bulunmaktadır. Doğal görünümüyle dikkat çekmektedir.

# 6 AYGIR DERESİ

Yeniden Maşukiye’de bulunan bir öteki doğal örtü ise Aygır Deresi’dir. Aşıklar Diyarı ismi verilen bölgede bulunan dere, Maşukiye Şelalesi ismiyle da bilinmektedir. Etrafında irili ufaklı su kaynakları bulunmaktadır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık