Hamileliğin Birinci Üç Ayında Bebeğin Cinsiyeti Öğrenilir Mi?

473 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Bebeğinin cinsiyetini öğrenmek için sabırsızlanan anne ve baba adaylarının birinci üç ayda bebeğin cinsiyetini öğrenip öğrenemeyeceğini sizler için araştırdık. Hamileliğin birinci üç ayında cinsiyet belirli olur mu?

Jinekologların tahminen de meslek hayatları boyunca hastaları tarafından en sık aldıkları soru ‘Bebeğin cinsiyetinin ne vakit belirli olduğu’ ile ilgilidir. Bebeğin kız mı yoksa erkek mi olacağı ile ilgili bilgiler ultrason denetiminde ortaya çıksa da cinsiyeti erkek kromozomunun belirlediği bilinmektedir.  Bayanda 46XX kromozomu, erkekte ise 46 XY kromozomu vardır. Erkeğin bayanın kromozomunu döllerken kendisinde bulunan hangi kromozomla döllediği cinsiyetin belirlenmesinde tesirlidir. Y kromozomu yumurtayı döllerse erkek bebek, X kromozomu döllerse kız bebek olur. Pekala bebeğin cinsiyetini hamileliğin birinci üç ayında öğrenmek mümkün mü?

HAMİLELİKTE BEBEĞİN CİNSİYETİ BİRİNCİ ÜÇ AYDA BELİRLİ OLUR MU?

Cinsiyetin ortaya çıkmasında tesirli olan en değerli denetimlerden biri olan ultrasında bebeğin cinsiyeti en erken 14. haftada muhakkak olur. Bebeğin duruş durumu ve bacaklarını açmaması cinsiyette yanılmalara yol açabilir. Bebeğin cinsiyetinin kesin olarak aşikâr olması için de hamilelikte 16. haftayı beklemek gerekir.

Hamileliğin birinci üç ayında cinsiyetin yanlışsız çıkma ihtimaline yönelik araştırmalar yapılsa da 1. trimester devrinde cinsiyeti yüzde yüz belirleyecek ultrason tekniği bulunamamıştır. Münasebetiyle hamilelikte 14 haftadan evvel ultrasonla yapılan cinsiyet iddiaları kesin sonuç vermemektedir. Halk ortasında yaygın görüşlere gire cinsiyeti varsayım etme formları ise şu biçimdedir:

ERKEK BEBEK BELİRTİLERİ:

Annenin karnının sivri olması
İdrar renginin açık renk olması
Sivilcelerin artması
Sağ göğsün sol göğüsten büyük olması
Ayakların daima soğuk olması
Bebeğin kalp atım suratının (nabız) 140’ın altında olması
Saçların çabuk uzaması ve parlak olması
Ekşi ve tuzlu besinlere aşerme
Sol tarafa yatarak ahenge
Bulantı kusma olmaması yahut az olması

KIZ BEBEK BELİRTİLERİ:

Anne karnının yuvarlak olması
İdrar renginin koyu olması
Sol göğsün sağ göğüsten büyük olması
Bebeğin kalp atım suratının 140 dan fazla olması
Tatlı besinlere aşerme
Çok bulantı kusma
Sağ tarafa yatarak ahenge
Saçların ince ve mat olması

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık