Gerçek Zeytin Nasıl Anlaşılır? Çakma Zeytin Tüketmeyin

69 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Son periyotlarda piyasada katkı hususları konulan eserlere bir yenisi daha eklendi. Bu kez zeytinde hileye başvuran satıcılar son günlerde internette en çok merak edilen bahislerden biri oldu. Zeytinin üretim süreci ticari sebeplerden ötürü sağlıklı olmayan şartlarda gerçekleştiriliyor. Zeytinin bilhassa karartılması için kullanılan yolsa pes dedirtti. İşte zeytindeki yapılan hilelerle ilgili merak edilenler:

Son periyotlarda besin dalında yapılan hileler insan sıhhatini tehlikeye atıyor. Bilhassa zeytinde kısa müddette bol eser elde etmek için uygulanan sistemler pes dedirtiyor. Doğal yollarla 6 ay ile 1 yıl ortasında olgunlaşan zeytinler, 1 aydan kısa müddette sofraya getirmek için birtakım hilelere başvuruluyor. Havuzlara paslı demirler atarak karartılması sağlanan zeytinin, verilen kostikle de acısı alınarak hazırlanıyor. Uzmanlar yeşil zeytinin ise doğal halinde kesinlikle çizik olması gerektiğini belirtiyor. Edremit Ticaret Odası Lideri Mehmet Semerci, zeytin üretiminde ticari korkularla sağlıklı olmayan yollar kullanıldığını söyledi.

Sele zeytinin 2 ay müddette olgunlaştığını belirten Semerci, “Havuz zeytini 7 ay, çevirme zeytini de 5 ay üzere bir müddette olmakta. Ne yazık ki ticari telaşlarla bu zeytinlerin yapılışında insan sıhhati için risk oluşturabilecek birtakım uygulamalar yapılmaktadır.

Havuz zeytinine kostik atılabiliyor. Sodyum hidroksit insan sıhhatine ziyanlı lakin ne yazık ki kullanılmakta. Bu uygulama bizim besin odeksimize İspanyol tipi üretim diye girmiş ve yasal. Bu cins zeytinleri bilhassa çocuklarımıza tükettirmemeliyiz” dedi.

Yeşil zeytinin birinci vakitlerinde, siyah zeytinin de kolunda karardıktan sonra yapıldığını belirten Semerci, “Bölgeye ve toprağına nazaran daha kahverengi de olabilir. Bunda bir sakınca yok. Ama ticari telaşlarla, zeytinin rengini gidermek, daha çabuk siyahlaşmasını sağlamak için bir grup ilkel usuller kullanılıyor.

Bir manada zeytinin sahtekarca üretildiği yerler de var. Bunlar birinci evvel zeytin havuzlarına metal modüller atarak başladılar. Daha sonra ferro alaşımlarla siyah rengine dönüştürmeye başladılar. Bunları, genelde kostikli zeytinlerde kullanılıyor. Allahın bir lütfu olan zeytini, ticari telaşlarla para kazanmak ismine lekeleyemeyiz, zedeleyemeyiz.

Buna hakkımız yok, insanları zehirlemeye de hakkımız yok. Her ne kadar kontroller yapılsa da gördüklerimiz bizi dehşete düşürüyor. Para hırsı insanlardaki birçok hissin önün geçmiş halde. Tüketiciler sıhhatleri için natürel zeytin tercih etsin” diye konuştu.

1 AYDA ZEYTİN HAZIR HALE GETİRİLİYOR!

Tüketicilerin sağlıklı zeytini renginin siyahlığından anladığını lakin bunun da gerçek olmadığını kaydeden Edremit Ticaret Odası Lideri Mehmet Semerci, sağlıklı zeytinin ölçülerini şöyle anlattı:

Biraz kahverengi olsun, tam siyah olmasın. Bunlar değerli değil. Sağlıklı zeytin tüketmek istiyorsanız kesinlikle natürel olsun. Vaktinde olsun. Bir ayda değil, altı yedi ayda, bir sene de olsun. Bırakın renginin simsiyah olmasını. Yeşil zeytinde kesinlikle çizik olmalı.

Çizik olmayan yeşil zeytini, natürel yollarla yapmak mümkün değil. Birinci basamakta yeşil zeytinin çizilerek tatlandırılması, natürel yapılacağı manasına gelir. Çizilmeyen yeşil zeytin natürel olmaz. Zira acısını verebileceği bir açıklık kalmaz zeytinin üzerinde. Siz şayet çizmeden yaparsanız, kostikle yapmış olursunuz ki, bu da her ne kadar temizlenirse bana nazaran sıhhatsiz ve insan bedenine da kıymetli ziyanlar verebileceğini düşündüğüm bir zeytin üretim biçimidir.

Bizim Kaz dağlarının bakıyorsunuz pembeli, pembede yeşile yanlışsız giden, harikulade bir zeytini vardır. Biz al yanak deriz. Bunu olmaya başlayan yeşil zeytin diye düşünürüz. Kesinlikle yemyeşil, çağla yeşili olmaz. Salamuradan sonra rengi bir modül değişir. Bizim tüketicilerimizin de bu şuuru kazanıp, biraz pembeye kaçan, kırmızıya hakikat kaçan yeşil zeytini de çizik olduktan sonra kullanmalılar.

Son devirlerde piyasada satılan birçok esere konulan katkı unsurlarından ötürü birçok şeyi meskende yapmaya itina gösterenlerin arttı.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık
error: Kopyalanması Yasaktır!