Dolaman Mantarının Yararları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

546 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

En çok tercih edilen trüf mantarının bir çeşidi olan dolama halk ortasında altınla eş pahadır. Toprak altında tıpkı patates ve soğan üzere yetişir. Biçimi yuvarlak fakat düzensizdir. Yüksek besin pahaları içeren dolaman hakkında merak edilenleri araştırdık. Düşük oranda yağ içerdiğinden bilhassa diyet yapmak isteyenler için ülküdür. Pekala Dolaman mantarının yararları nelerdir? Dolaman mantarı nasıl tüketilir?

Çok yağış sonrası ortaya çıkan dolaman mantarı en yararlı besindir. İçeriğinde yüksek ölçüde vitamin ve mineral unsurlar olan dolaman mantarı ortalama 8 cm çapında halsız bir yuvarlaktır. Aslında görünüş olarak patatesi andırır. Soluk sarı, kahve rengi üzere renkleri vardır. Siyah olanına trüf mantarı denir. Ağaç tabanlarında olan dolaman mantarı ilkbahar sonrası görülür. Çoklukla Mayıs ayında tezgahlarda görülür. Yağmur sonrası toprak üstüne çıkan mantarlar toplanır. Bilim literatüsünde ‘Tuberaceae’ ailesine aittir. Dünya üzerinde 70’ten fazla çeşidi vardır. Protein açısından güçlü olduğundan altınla eş bedel tutulur. Kimi yörelerde dolaman mantarına keme mantarı da denir. Çoklukla meşe ve kestane ağacı tabanlarında bulunur. Lakin hayli bilgili birinin toplamasında yarar var. Aksi halde zehirli olanları da ezkaza toplanabilir.

DOLAMAN MANTARININ YARARLARI

Dolaman mantarı içeriğinde protein barındırır. 100 gram kırmızı etin içerdiği protein hususunun birebirini bir tabak dolaman mantarından da elde edilebilir. Ayrıyeten dolaman mantarının içeriğinde düşük ölçüde doymamış yağ asidi vardır. Doymamış yağ asidi kandaki âlâ kolesterol ölçüsünü yükseltir. Bu da kalp ve damar sıhhati için epey yararlıdır. Bunun yanı sıra kemikleri güçlendirdiğinden ileri yaşlarda görülme ihtimali olan hastalıkları mahzurlar. Bilinen en yararlı özelliği ise afrodizyaktır. Ayrıyeten et tüketmeyen ve diyet yapanlar için ülkü besindir. Lif bakımından da varlıklı olduğundan bağırsak işlevlerini olumlu tesirler. Yarar açısından tıpkı trüf mantarına benzeri. Güçlü bir antioksidan olduğundan bedendeki hüre radikalleri temizler.

DOLAMAN MANTARI NASIL TÜKETİLİR?

Yerli halk ekseriyetle ateş üzerinde pişirmeyi tercih eder. Fakat çağdaş mutfaklarda salatalara eklenir. Sosu yapılarak makarnaya eklenir. Sotesi yapılarak tüketilebilir. Halk ortasında şahtere otuyla bir arada tüketildiğinde yararının artığı bilinir. Ayrıyeten frenk maydanozu ve akdiken yaprağı ile lapası yapılarak tüketilir. Nadiren ve az ölçüde bulunduğu için kilosu çok değerlidir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık