Doğru Parfüm Seçimi İpuçları

471 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Parfüm kullanımında iki kritik nokta vardır. Bir tanesi doğru kokuyu bulabilmek, diğeri de doğru şekilde parfümü kullanabilmektedir. Bu ikiliyi doğru şekilde bir araya getirdiğiniz noktada tam olarak sizi tanımlayan bir kokuyu gün boyu üzerinizde taşıyabilirsiniz.

Parfüm notası nedir?

Parfüm seçimi yapabilmek için öncelikle parfüm notaları hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor. Parfüm notası, parfümün kademeli olarak yaydığı bir nevi koku katmanlarıdır.

Örneğin, ilk satın alırken deneme amaçlı sıkıldığında aldığınız koku, üst notalardır ve en uçucu bölümdür. Üst nota dışında orta nota (ki kalp notası da denilir) ve alt nota bulunmaktadır.

İlk anda üst nota etkileyici gelmiş olsa da orta nota yani kalp notası, bir parfümü farklı ve beğenilir kılan bölümdür. Bu yüzden parfüm seçimi yapıp, satın alma kararı vermeden önce orta notadaki kokuların açığa çıkmasını beklemek gereklidir.

Alt notaysa kokuların daha yoğun olan bölümdür ve parfümün gerçek kişiliğinin, kalıcılığının göstergesidir. Alt notaya “baz nota” veya “dip nota” da denilmektedir.

Parfüm nasıl satın alınmalı?

Parfüm satın almak süreci ile ilgili son bir nokta daha var. Parfüm alacağınız zaman üçten fazla parfüm denemeyin. Hatta her dışarı çıktığınızda tek bir parfümü denemek üzere sıkın. Çünkü, parfümü uyguladığınız zaman ilk aldığınız koku üst notalardır ve en uçucu esanslardan oluşmaktadır. Parfüm pazarlaması sırasında en çok önem verilen ancak etkisi en az olan kokudur. Bu yüzden parfümün diğer notalarını, uçucu katman gittikten sonra teninizde nasıl duracağını anlamak için gün boyu kalmasına izin vermelisiniz.

Bir parfümü tanımlayan notaları da netleştirdikten sonra gelelim, stilinize uygun sizi anlatacağını düşündüğünüz parfümü bulmak için önerilere,

Bu yazıda daha çok kadınların stillerine uygun parfüm seçimleri konusunu detaylandırmaya çalışacak olsak da elbette parfüm satın alırken iş yeriniz, mesleğiniz, kullanacağınız yer, mevsim, gece veya gündüz kullanma ve yaş gibi kriterlere de önem vermelisiniz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık
casibom - grandpashabet giriş - oran.net -