Doğal Çiçek Sularının Cilde Yararları Nelerdir?

757 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

İçinde bulunduğumuz pandemi döneminde bedenimizi virüslere ve hastalıklara karşı daha doğal yöntemler ile korumaya başladık. Hepimiz satın aldığımız kozmetik ürünlerinin etiketlerini dahi daha detaylı inceler olduk. İçerisinde sentetik maddeler bulunmayan doğal içerikli ürünlerin değerini bir kez daha anladık. Biz de bu nedenle, özellikle pandemiyle birlikte cilt bakımı ve temizliğinde çok fazla talep görmeye başlayan çiçek sularının cilde faydaları, etkileri ve kullanım alanları üzerine size rehber niteliğinde bir yazı hazırladık. Yüzyıllardır güzellik ritüellerinde kullanılan ancak kaybolmuş reçetelerin peşinde koşarak bunları günümüze taşıyan Genç girişimci ve Harrem markasının kurucusu Nilhan Osmanoğlu’na hidrosollerin alamet-i farikasını sorduk.

Avrupa’da Bach Çiçekleri olarak da bilinen hidrosoller, bitkilerin ya da çiçeklerin enerjilerini barındırıyor. Üstelik tamamen doğallar ve herhangi bir katkı maddesi içermiyorlar. Bitkilerin iyileştirici gücünü kullanarak birbirinden şifalı çiçek suları (hidrosol) hazırlayan Harrem markasının kurucusu ve genç girişimci Nilhan Osmanoğlu ile geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan bu özel ürünlerin kullanım alanlarını ve faydalarını konuştuk.

Avrupa’da özellikle pandemiyle birlikte tamamen doğal olan çiçek sularına (hidrosol) olan talebin daha da arttığını belirten Osmanoğlu, ‘Osmanlı Devleti de dahil olmak üzere tüm dünyada yüzyıllardır kullanılan hidrosollerin birçok problemin tedavisinde yardımcı olarak kullanıldığını’ belirtiyor.

Moleküler yapıları sayesinde doğal dengemizi bulmamıza yardımcı olan bu ürünleri çok iyi tanımak gerekiyor. Kronikleşmiş problemlerin çözümünde fayda sağlayan ve yan etkisi olmayan bu ürünler cilt bakımı için harika birer alternatif.

Bu haber ilginizi çekebilir: Bach Çiçekleri olarak da adlandırılan doğal çiçek suları hidrosoller, bitkilerin ya da çiçeklerin enerjilerini barındırıyor. Tamamen doğal olan bu ürünler herhangi bir katkı maddesi içermiyor. Nilhan Osmanoğlu’nun ifadesine göre,ağzınıza bile sıkabiliyorsunuz, yutulmasında herhangi bir sakınca bulunmuyor.

Örneğin,

  • Gül mayası suyu cildi nemlendiriyor ve besliyor.
  • Tarçın suyu dezenfektan özelliğe sahip olmasıyla dikkat çekiyor.
  • Akgünlük suyu cildi sıkılaştırıyor ve sarkmaları önlüyor.
  • Defne suyu kepeklenme ve cilt döküntülerini durduruyor.

Şimdi gelelim, her bir hidrosollerin ayrı ayrı faydalarına…

Defne suyu faydaları: Kepek problemine doğal çözüm

Her mevsim yeşil kalabilen, güzel kokulu ve yapraklarının kullanım alanı oldukça geniş olan defne bitkisinden üretilen defne suyu, defne yağının arındırıcı etkisi ile saç dökülmesi ve kepek sorunlarını gidermeye yardımcı oluyor. Saçları nemlendiriyor, beyazlamaları geciktirerek canlı ve parlak bir görünüm kazandırıyor.

Gül mayası suyu faydaları: Cildinize nem kazandırıyor

“Rosa damascena” adı verilen gül türünden elde edilen gül mayası, yaşlanmayı geciktiriyor, toksinlerin atılmasını sağlıyor, serinletici ve ferahlatıcı bir etki sunuyor. Standart nemlendiricilerdeki moleküllere oranla daha küçük yapıya sahip olan gül mayası cildi nemlendirir, besler, onarılmasına ve sıkılaşmasına yardımcı olur.

Akgünlük suyu faydaları: Cildi sıkılaştırıyor, stresi yatıştırıyor

Akgünlük suyu, tonik olarak kullanıldığımızda, kırışıklıklara iyi geliyor. Vücudun direncini kuvvetlendirerek yatıştırıcı özelliği ile dikkat çekiyor.

İyi bir yatıştırıcı özelliğine sahip olduğu için meditasyon yaparken çok sık kullanılıyor.

Ciltte ve saçlı deride de antiseptik ve temizleyici olarak dıştan uygulanabiliyor.

Okaliptus suyu faydaları: Baş ağrısına doğal çözüm

Günlük hayatta en çok karşılaşılan sağlık problemleri arasında yer alan baş ağrısına Okaliptus Suyu kullanmak en iyi doğal çözümlerin başında geliyor.

Okaliptus Suyu, soğuk algınlığı ve burun tıkanıklığını geçirirken, eklem ve kas ağrılarını da rahatlatıyor.

Tarçın suyu faydaları: Güçlü bir dezenfektan

Isıtıcı özeliğinin yanı sıra güçlü bir dezenfektan olan tarçın, aynı zamanda stresi azaltmaya da yardımcı oluyor. Tarçın suyunu ellerimize, yüzümüze, sıkabildiğimiz gibi, kapı kolalarına, mutfak tezgahlarına, dışarından getirdiğimiz alışveriş poşetlerine ve evimizi temizlediğimiz sulara katarak kullanabiliriz.

Mersin suyu faydaları: Saç ve kıl köklerini güçlendiriyor

Ter kokularına karşı iyi bir deodorant olan mersin suyu, selülit için hazırlanan karışımlar ile kullanıldığında da destekleyici özeliğine sahip.

Bilinen en güçlü etkisi ise saç ve sakallar üzerinde. Şaç ve kıl köklerini güçlendiren mersin suyu, erkeklerde sakal ve saç dökülmelerinde oldukça etkili.

Mersin suyu ayrıca saçlara parlaklık veriyor ve güçlenmesine de yardımcı oluyor.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık