Çocuklarda Anemi (Kansızlık) Nedir?

588 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

1-ANEMİ NEDİR?

Kanda oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin (alyuvarların) sayısının ve hemoglobinin yaşa uygun olağan kıymetlerin altına düşmesi sonucu oluşur.
Demir eksikliği anemisi çocuklarda en sık görülen kansızlık nedenidir. Bebeklikten itibaren her yaş çocukta görülebilir.
-⚡️Yeterli anne sütü almama, demirden eksik besinlerle beslenme, gıda-süt alerjisi olanlarda ve sık geçirilen enfeksiyonlar nedeniyle gelişir.

2-ANEMİ NEDENLERİ:

En kıymetli nedeni anne sütü ile beslenmemedir. Anne sütündeki demir çok kolay emilebildiği için anne sütü ile beslenen bebeklerde birinci 6 ay demir eksikliği anemisi pek görülmez. Altı aydan sonra ek besine geçildiğinde yanılgılı ya da yetersiz beslenme nedeniyle kâfi demirin alınmaması. inek sütü protein alerjisi ve besin allerjisi, Fazla (günde 500 ml’den fazla)inek sütü içilmesi, Çölyak üzere emilimi bozan hastalıklar, Ağır burun kanamaları, Bağırsak polipleri ve parazitleri, Dışkı ve idrar ile kan kaybı, Makat bölgesinde çatlaklar, Ergenlik devrindeki adet kanamalarının sistemsiz ve fazla olması.

3-ANEMİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Ciltte&mukozalarda solukluk, iştahsızlık, güçsüzlük,halsizlik, dikkatsizlik ve konsantrasyon zahmeti, pika(buz, toprak yahut kağıt yeme), huzursuzluk, ağlama (katılma nöbetleri şeklinde), çarpıntı hissi

4-ANEMİ TANISI:

Detaylı hikaye sorgulaması ve muayeneden sonra çeşitli testler ve analizler yardımcı olur. Tam kan ve periferik yayma, demir seviyesi ve demir bağlama kapasitesi, feritin, idrar tetkiki ve gaytada zımnî kan

5-ANEMİ TEDAVİSİ:

-Çocukların hem fizikî hem de zeka gelişimini tesirler. Bu nedenle demir eksikliği çocuklarda ciddiye alınması, belirtilerin takip edilmesi, vaktinde teşhis edilmesi ve vaktinde tedavi başlanması gereken bir durumdur.
-Koruyucu(profilaltik) tedavi: bebeklerde 4 aydan 1 yaşına kadar verilmesi anemi gelişimini maniler.
-Bebeklerin birinci altı ay anne sütüyle beslenmesi ve 2 yaşına kadar devam etmesi
-Demirden varlıklı ek besinlerin (en çok kırmızı et, yumurta sarısı, yeşil zerzevat ve tahıllarda bulunur)verilmesine vaktinde ve uygun biçimde başlanması gerekir.
-Demir ilacı: Anemi olanlarda takip ve denetimlerle 3 ay verilir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık