Çocuklar Oruç Tutabilir Mi?

1.494 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Ramazan aylarında çocuklarımızında oruç tutması bu konuda elde ettikleri alışkanlıklar sayesinde gelecekte dinini bilen ve dinine bağlı birer birey olarak yetişmesi ve daha bu yaşlarda sabretmeyi öğrenmenleri açısından önemli olmaktadır. Ancak büyükler için bile sağlık açısından oldukça zorlu olan oruç tutmanın çocuklar açısından çok daha zorlu ve riskli olduğunu unutmamak gerekmektedir. Çocuklar oruç tutabilir mi? konusuna birkaç farklı açıdan yanaşacak ve mümkün olduğu ölçüde çocuklarınızın oruç tutmasında sakınca olmayacağını belirtebiliriz.

11 ayın sultanı Ramazan ayı çocuklar içinde oldukça heyecan verici bir aydır. Etrafındaki büyüklerin oruç tuttuğun gören çocuklar da onlara heves edip oruç tutmak isteyebiliyor. Peki onların oruç tutmasına izin vermeli miyiz? Çocuklar kaç yaşından itibaren oruç tutmalı? Oruç tutmak beden gelişimlerini engeller mi? Tekne orucu nedir? Tekna orucu nasıl tutulur? gibi merak edilen soruların yanıtları makyajci.com’da.

Öncelikle şunu asla aklımızdan çıkarmayın. Oruç tutmak isteyen çocukların heveslerini kırmadan onların sağlıklarını da etkilemeyecek şekilde oruç tutmalarına mutlaka müsade edin. Burada dikkat etmemiz gereken nokta tamamen orucu yasaklamak değildir. Kavurucu sıcakların iyiden iyiye kendini hissettirmeye başladığı şu son zamanlarda oruç büyükleri bile hem ruhen hem de bedenen olumsuz etkilemektedir. Haliyle buna ben dayanamıyorum sen nasıl dayanacaksın gibi bir tepki oluşabiliyor. Bu gibi davranışlardan uzak kalıp çocuğunuza tekne orucu tutturabilirsiniz.

TEKNE ORUCU NASIL TUTULUR?

Çocukların beden gelişimlerini tamamlayabilmeleri için öğle saatlerinde yemek yemeleri gerektiğini, bu yemeğinde orucu bozmadığını ancak oruç ibadetini doğru bilmeleri için de ergenliğe girdiği zaman farz olacağından dolayı gün boyu yemek yemeden sabretmesi gerektiğini anlatabilirsiniz.

ÇOCUKLAR SAHURDA NE YEMELİ?

Sahurda yenilecek olan besinler tabiki burada oldukça önem taşıyor. Sahurda asla susatıcı ağır kızatma tarzı yiyeceklerin tüketilmemesi gerekmektedir. Çocuğunuzun her besin grubundan ayrı ayrı yemesi gerekiyor. Bunun yanı sıra beisnleri çok hızlı değil yavaş tüketmesine dikkat edin. Bol miktarda sıvı almasına da dikkat etmelisiniz.

 

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık