Çocuğunuzu Sağlıklı Atıştırmalıklara Alıştırmanızı Sağlayacak Değerli ipuçları

551 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Çabucak çabucak her çocuk, günlük ana öğünlerinin dışında bir de orta öğün yapma muhtaçlığı duyar. Hatta bazen bu orta öğünü, abur cubur tüketmek için fırsat olarak kıymetlendirebilir.

Çocuğunun sağlıklı gelişimini her şeyden çok önemseyen ebeveynler içinse bu durum biraz tasayla karşılanabilir. Halbuki hakikat atıştırmalıklarla her iki tarafı da mutlu etmek pekâlâ mümkün. Sağlıklı atıştırmalık seçiminde ebeveynlere rehber olacak püf noktalarını sizin için listeledik.

Bilinçlendirin!
Her şeyden evvel çocuğunuzun da bir birey olduğunu unutmayın. Ziyanlı atıştırmalıkları neden tüketmesini istemediğinizi, ona anlayabileceği lisanda ve çokça örnek sunarak anlatmaya çalışın. Sağlıklı atıştırmalıkların ona sağlayacağı yararları mümkün olduğunca ön plana çıkarın.

Rol model olduğunuzu unutmayın
Abur cubur ismi verilen ve çoğunluğu ziyanlı olan besinlere karşı biz yetişkinler bile savunmasız olabiliyoruz. Lakin siz onları tüketirken ya da öğün atlarken çocuğunuzun sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmesi pek kolay olmayabilir. Zira çocuklar çoğunlukla ebeveynlerin davranışlarını örnek alır. Bu nedenle; sağlıklı beslenmeyi ne kadar önemsediğinizi çocuğunuza hissettiren davranışlarda bulunmaya ihtimam gösterin.

Yemek konusunda katı davranmayın
Çocuğunuzun sağlıklı gelişimini düşünerek daima zerzevat ve meyve yemesini isteyebilirsiniz. Lakin o çikolata yemek isterken siz brokoli yemesi için diretirseniz, olağan vakitte severek yese bile o an brokoli yemeği reddecektir. Hatta ilerleyen vakitlerde bile istemeyecektir. Bu tip bir inatlaşmaya girmek yerine içeriğinde kakao ya da çikolata bulunan sağlıklı bir atıştırmalık tercih edebilirsiniz. Böylece hem iştahı kapanmaz hem de sağlıklı beslenmeye devam eder.

Besleyici olmasına özen gösterin
Sağlıklı atıştırmalıkları seçerken çocuğunuzun ilgisini çekecek eserlere öncelikle vermeniz yerinde olur. Lakin gerçek seçim yapabilmek için eserlerin içeriklerine kesinlikle bakmanız ve besleyici bedeli yüksek atıştırmalıkları tercih etmeniz önerilir. Bilhassa demir ve vitaminlerce güçlü lifli atıştırmalıklar, çocuğunuzun sindirim ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde değerli rol oynar.

Şeker tüketimine dikkat!
Şeker tüketimi, çocukların sağlıklı gelişimi açısından çok hassas bir bahis. Bu nedenle bilhassa paketli besinlerde kullanılan şeker çeşidine dikkat etmenizde yarar var. İçeriğinde glikoz ve/veya fruktoz bulunan besinler, daima açlık hissi uyandırdığı için obeziteye davetiye çıkarabiliyor. Üstelik kaygı, dikkat bozukluğu ve halsizlik üzere yan tesirlere neden olabiliyor. Şekerli bir atıştırmalık tüketilecekse, şeker pancarı ile tatlandırılan eserleri tercih etmeniz yerinde olabilir.

Kellogg’s Coco Pops, tam annelerin aklındaki gibi!

Mısır ve buğdayları öğütüp lif kaynağı bir hamur hazırlıyoruz. Kakao, 6 vitamin ve demir ekleyip fırınlıyoruz. Yüzde yüz pancar şekeri kullanıp esirgeyici ve renklendiriciye müsaade vermiyoruz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık