Cilt Tipine Göre Yüz Yağı Yapımı

496 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

İyi ve pürüzsüz bir cilde uzun yıllar sahip olmak için çok çalışıyorsanız, yani makyaj ile uyumuyorsanız veya güneşin altında saatlerce yatmıyorsanız, düzenli olarak nemlendirmeye özen gösteriyorsanız hoşunuza gidecek detayları içeren yazımızı okumaya devam edin. Cilt pürüzsüzlüğünün en önemli ürünü olan nemlendiriciyi kozmetik ürünler arasından seçebileceğiniz gibi doğal malzemeleri de aynı amaçla kullanabilir ve hatta kendi doğal nemlendiricinizi hazırlayabilirsiniz.

Cildin yumuşak ve yaşlanma belirtilerini de geciktirmek adına uzun yıllar esnek kalması için nemlendirme etkisi sunan yağdır. Ancak, elbette kastedilen gözenekleri tıkayan, siyah nokta ve sivilcelere sebep olan kirli ve fazla yağ da değildir. Ayrıca özellikle de doğal yağları kullanarak daha da yağlı ve sorunlu bir cilde sahip olma endişesi taşımanız da oldukça doğaldır.

Bitki yağları, cildin doğal olarak ürettiği türe çok daha yakındır. Bu da, gözenekleri tıkamaksızın cilt tarafından daha kolay absorbe edilebileceği anlamına gelir. Ayrıca cildin nemi alıp, beslenmesine yardımcı olur. Yüzünüzü yağlardan temizleyen bir ürünle yıkarsanız ve bu yağların yerine cildi besleyen doğal yağlar ile değiştirirseniz, cildiniz daha az yağlı hale gelebilir ve hatta bu akne ve siyah nokta gibi cilt sorunlarını ortadan kaldırabilirsiniz.

Peki neden kendi cilt tipinize göre kendi yüz yağınızı yapıp kullanmayasınız ki? Tek ihtiyacınız olan özel cilt tipine göre yüz yağını yapmak için üç bileşen.

Fakat size nasıl yapılacağını aktarmadan önce, en iyi sonuçları almak için bu ipuçlarını göz önünde bulundurun derim.

Yüz yağını veya nemlendiriciyi uygulamadan önce daima yüzünüzü yıkayın. Kirli bir yüzeye koyarsanız, sadece kir-pis yağın içine yapışır ve istenen etkinin tam tersi olur. Özelleştirilmiş yüz yağınızı oluşturmak için bileşenler seçerken, kendi cilt türünüze göre seçtiğinizden emin olun. İnsanların yüzleri için ürünler kullanırken yaptıkları en büyük yanlışlardan biri, cilt türüne uymayanlardan seçmektir. Cilt türünüzün ne olduğundan emin değilseniz, gün sonunda inceleyin. Örneğin T Bölgeniz kuru, yağlı veya normal mi?

Cildiniz nemi kilitlemek için hala ıslak iken yüz yağını uygulayın. Sabah duştan çıktıktan birkaç dakika sonra uygulayabilirsiniz örneğin.
Makyaj aşamasına geçmeden önce yağın cilt tarafından tamamen emilmesini sağlayın – acele etmeyin. Yağın emilmesine izin vermezseniz, makyaj ürününe bulaşacak, bozacak bu da makyajı çıkarmanız ve baştan başlayıp zaman ve para harcamanız gerektiği anlamına gelir.

Uyarı 1 : Hangi doğal yağı ne amaçla kullanabileceğinizi detaylandıracağım ancak öncesinde bir kaç uyarıda bulunmak istiyorum. Fiziksel ve ruhsal olarak iyileştirici etkileri olan bitkisel doğal yağların organik, saf ve doğru yöntemlerle üretilmiş olanını bulamadığınız zaman yarardan çok zararları ile uğraşırsınız. Satın aldığınız veya alacağınız doğal yağ gerçekten doğal mı, saf-organik doğal yağ nasıl anlaşılır biliyor olmak, hangi yağın ne işe yaradığını bilmek kadar önemlidir.

Uyarı 2 : Bir de her ne kadar doğal dahi olsalar ilk defa kullanacağınız her ürüne karşı bir miktar şüpheci yaklaşmakta fayda var. Yani tüm cilde veya saça uygulamadan önce cilt-saç testi yapın. Bunu olası tahrişlerden, olumsuz sonuçlardan korunabilmek adına yapacağız. Düzenli kullandığınız ilaçlarınız, alerjik cilt-saç yapınız, bilinen bir hastalığınız varsa, gebelik veya emzirme dönemindeyseniz doktora danışmadan doğal yağları kullanmanızı önermem. Son olarak her yağın kendine has kullanım şekli, kullanım miktarı olabileceğini de unutmayın.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık