Cam Ocak Nasıl Temizlenir? Su Lekesi Nasıl Çıkartırılır?

503 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Ankastre ocaklar günümüzde daha çok tercih edilen ve mutfaklarda daha şık bir görünüme yardımcı olan eserlerdir. Şık görünümü ile mutfakların vazgeçilmez modülü olan cam ocaklar rahatlıkla çizilen ankastre ocak, fırın, davlumbaz üzere eserlerin dokularına uygun bezlerle çizmeden temizlenmesi gerekir. Pekala, ankastre ocak nasıl temizlenir? İşte, ankastre mutfak gereçlerini temizlemenin püf noktası…

Son vakitlerde meskenlerin mutfaklarında cam ocaklar tercih ediliyor. Hem şık hem de daha çağdaş olan cam ocaklar yemek pişirildiği vakit, yağ lekeleri ya da yemek lekeleri kuruması ile birlikte berbat bir manzara olmasına neden olmaktadır. Hassas yüzeylere sahip olan cam ocakları temizlerken kesinlikle mikrofiber bez kullanılması tavsiye dilmektedir. Cam ocak paklığı için gerekli olan gereçleri temin ettikten sonra paklığı çarçabuk yapabilirsiniz. Bunun yanında yüzeylere uygun olan paklık aletleri ile bulaşık süngerinin mutlaka yumuşak tarafı ile temizlenmelidir. Üzerinde su lekesi bırakmaya hazır olan ankastreleri temizledikten sonra kesinlikle kurulamak gerekir. Kimi noktalara dikkat edildiği takdirde deforme olmadan tertemiz olacak cam ocaklar nasıl temizlenir? İşte cam ocak, ankastre ocak, fırın ve davlumbaz temizliğinin püf noktaları…

CAM OCAK NASIL TEMİZLENİR?

Cam ocakları temizlemeden evvel kesinlikle kullanma ve bakım talimatlarına dikkat etmeniz gerekir.

–  Cam ocağı temizlerken ocağınızın yüzeyine uygun paklık materyalini kullanmanız önerilir. Bu sayede hem temizlenecek hem de parlaklığını kaybetmeyecektir.

–  Cam ocak, fırın ve davlumbazı temizlerken çamaşır suyu, cif, bulaşık deterjanı eserlerini mutlaka kullanmayın. Bu gereçler eserin aşınarak deforme olmasına ve matlaşmasına makûs görünmesine sebep olur.

Cam ocakları temizlerken kullanacağınız eserlerin krem halinde olanlarını değil, sıvı ve püskürtme halinde uygulananlarını tercih etmeniz daha gerçek olur. Lekeli yüzeye püskürttükten sonra mikrofiber bezle silin ve yeniden mikrofiber bezle durulayın.

 Cam ocakları silerken kullanacağınız süngerin yumuşak kısmını kullanmaya dikkat edin. Sert kısmını kullanırsanız cam ocaklar hassas olduğu için çizebilir.

– Ayrıyeten dikkat etmeniz gereken en kıymetli püf noktası yemek yaparken ocağa dökülen lekeleri vakit geçirmeden nemli bir bezle silmeniz gerektiğidir. Böylelikle yemek pişerken lekelerin kuruyup kalıntı haline gelmesini engellemiş olursunuz.

 Ocak konut davlumbazın parlaklığını kaybetmek istemiyorsanız ve birinci günkü üzere parlak görünmesini istiyorsanız bebe yağı ve muadili eserleri kullanabilirsiniz.

Cam ocakları doğal eserlerle temizlemek için;

1 yemek kaşığı tuz;

1 fincan karbonat;

Amonyaklı cif;

Bulaşık deterjanı;

Bulaşık bezi;

Sünger;

Sirke

Siyah cam ocak ya da beyaz cama ocaklarınızda yağ lekeleri birikmesi sizi rahatsız ediyorsa bunun için tuz üzerine dökmeniz durumunda geçer. Ayrıyeten karbonat ve amonyaklı cif sayesinde inatçı lekelerin siyah ocak üzerinden çıkar. Bu nedenle de birinci olarak bir ölçü musluk suyu ile ocak camı ıslatılmalıdır. Lekelerin üzerine karbonat ve tuz dökülür. 10 dakika boyunca bekletilmelidir. Lekelerin çözüldüğünü fark edeceksiniz. Cam ocak üzerindeki lekeleri çıkardıktan sonra ise sirke dökerek bekletip silmeniz cam ocakta daha parlak görünmesini sağlayacaktır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık