Cadı Fındığının Kullanım Yerler Nerelerdir?

603 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

İsmi biraz değişik ve çok duyulmamış olan cadı fındığı, yağı çoklukla kozmetik eserlerde kullanılıyor. Kızılderililerin rahatsızlık durumunda kullandığı bilinen cadı fındığı, alternatif tıpta sıkça ismi geçen bir bitki çeşididir. Şimdilerde ismini sıkça duyduğumuz cadı fındığı nedir ve ne işe fayda? Cadı fındığının kullanım alanları nelerdir? İşte soruların cevabı:

Anavatanı Avusturalya olan cadı fındığı, dünyada birçok ülkede yetişiyor. Yetiştiği bölgeye nazaran içerisinde bulunan yağ asitlerinin oranı da değişiyor. Kozmetik bölümünde değil yemeklerde de kullanılıyor. İçerisinde bol ölçüde Oleik Air, Linoeik Asit, Palmitoleik Asit , Omega 3, Omega 6 ve Omega 7 bulunduruyor. Kozmetik alanında Hamamelis Virginana ( Cadı fındığı : Witch Hazel ) bitkisinin distilatı yani su buhari ile distilasyonundan elden edilen Cadı Fındığı suyu, ya da bu distilatın ağırlaştırılmış extreleri (extract) kullanılır. Yüzlerce yıldır klâsik olarak kullanılan Cadı fındığı ile ilgili bir çok klinik çalışma yapılmış.  Kozmetik alanında Cadı Fındığının tesirleri ise şu formda özetlenebilir.

CADI FINDIĞI YAĞINI YARARLARI NELER?

– Anti-aging kaynağı olduğu için yaşlanma tersidir.

– Kanser tedavisine kıymetli oranda katkıda bulunur.

– Cadı fındığı yağı antibakteriyel bir bitkisel yağdır. Ciltte oluşan iltihapları temizleme konusunda hayli tesirlidir.

– Deriye ziyan veren iltihapların temizlenmesi için nizamlı kullanım önerilir. Sistemli kullanım sonrasında ciltteki enfeksiyon temizlenir ve hasarlı bölge güzelleşir.
Bayan ve erkeklerin rahatsızlık duyduğu sivilceleri cadı fındığı yağı sayesinde yok edebilirsiniz.

– Hemoroid hastalarına düzgün gelir.

– Saçların süratli uzamasına yardımcı olur.

– Saçın parlaklık kazanmasını sağlar.

– Kepeklenmeyi sonlandırır.

– Çok süreç görmüş saçların onarılmasına katkı sağlar.

– Cildin nem oranını istikrarlar.

– Gözaltı torbalarının yok olmasını sağlar.

– Egzama üzere cilt hastalıklarını tedavi eder.

– Tırnak batıklarının tedavisine yardımcı olur.

– Cadı fındığı yağında antioksidan unsurlar bulunur. Bedende kolajen üretimini sağlayarak hücre hasarını onarmaktadır.

– Ciltte, deri altında ve saçlarda meydana gelen hücre hasarlarını cadı fındığı yağını kullanarak önleyebilirsiniz.

– Vitamin bedeli yüksek olan cadı fındığı yağı, saçlarıyla sorun yaşayanların da kurtarıcısı olacaktır.

– Saç tabanlarında meydana gelen kaşıntı ve kızarıklık üzere meseleleri önler. Saçları besler ve daha süratli uzamasına yardım eder.

CADI FINDIĞI NASIL KULLANILIR?

Cadı fındığı yağını birinci kere kullananlar elin üzerinde ufak bir bölgede alerji testi yapmalıdır. Şayet 10 dakika içinde rastgele bir renk değişimi yoksa kullanmaya başlayabilir. Yüze uygulama sırasında cadı fındığı yağını, aloe vera jeliyle karıştırabilirsiniz. Böylelikle hassas ciltleri korumuş olursunuz.

Makyaj temizleme pamuğuna birkaç damla cadı fındığı yağı döküp cildinizi bu pamukla silebilirsiniz. Her gece uykudan evvel uygulama yaparsanız; çok kısa müddette cildinizi yenilemiş olursunuz.   Cadı fındığı yağını cildinize gün içinde 2 sefer sürmeniz önerilir. Çok fazla kullanımı cildinizi yoracağı için önerilmez. Uygun görülen kullanım sabah ve gece olmaktadır.

Saç bakımında cadı fındığı yağını kullanmak için çeşitli esansiyel yağları deneyebilirsiniz. Saç maskesine 3 – 4 damla cadı fındığı yağı ekleyerek tesirlerini görebilirsiniz.
Yara ve tahrişleri güzelleştirmek için kullanımda zeytinyağıyla karıştırıp cilde sürmeniz önerilir. Böylelikle cadı fındığı yağının tesiri daha süratli hissedilecektir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık
casibom - grandpashabet giriş - oran.net -