Blender Temizlemenin Püf Noktaları

499 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Mutfaklarda en çok kullanılan elektronik aletlerden biri olan blenderları temizlemek bazen can sıkıcı bir hale gelebiliyor. Blender sürahisinin içinde işler karışabilir: içerikler uygunca ezilir ve içeriği bir bardağa döküldükten sonra, ekseriyetle yapışkan meyve ve zerzevat parçacıkları olan bir kısmı karıştırma kabında kalır. Bir blenderın nasıl temizleneceğine dair tavsiyeler ve ipuçları için bu gönderiye göz atın.

Yemek yapmayı ve mutfakta çok vakit geçirmeyi sevenler için olmazsa olmaz mutfak aletlerinden biri olan blenderlar mutfakta epey işi kolaylaştırıcı bir mutfak aletidir. İçecekten, yiyeceğe birçok şey için kullanılan bu aleti düzgün halde temizleyemezseniz, yiyecekler blender üzerinde kurur ve bir sonraki kullanımda tatlar birbirine karışabilir.  Bu yüzden mutfaklarda sıklıkla kullanılan blenderlar gerçek bir halde ve çabucak süreç bittikten sonra temizlenmesi gerekiyor.  Düzgün temizlemediği durumda buğulu bir manzara oluşmaktadır. Birtakım durumlarda ise siz büsbütün temizleseniz bile pak gözükmez. Takıntılı bayanların en hudut olduğu durumlardan biri blender’da buğulu manzara oluşması ve bu imgenin mikropluymuş hissi uyandırmasıdır. İşte adım adım uygulayacağınız tekniklerle blender temizleme:

BLENDER NASIL TEMİZLENİR?

Başlamadan evvel sürekli bir güvenlik denetimi yapın ve blenderinizin fişinin çekili olduğundan emin olun!

Blenderı temizlemek için dikkat etmeniz gereken en değerli nokta Blenderi çabucak içindeki artıklar kurumadan temizlemeniz gerektiğidir.

Pek çok kişi smoothie’lerini bardağa koyar ve blender sürahisinin uzun mühlet kirlenmesine müsaade verir. Bu berbattır zira nem buharlaşır ve kir fincanın duvarına sabitlenir. Kirin birçoklarını çıkarmak için sürahiyi kullanımdan çabucak sonra kolay, akan su ile durulamak en uygunudur.

Bazen küçük parçacıklar kesme bıçaklarının menziline yapışır ve direkt yıkanamaz. Evvel sürahiyi kabaca suyla çalkalamanız ve akabinde biraz su ve isteğe bağlı olarak deterjanla doldurmanız ve bıçakların tekrar dönmesine müsaade vermeniz önerilir: parçacıklar suya salınır. Daha sonra blenderi durulayabilirsiniz.

Blender sürahisi gereğince genişse, tabana bir süngerle ulaşmak nispeten kolaydır. Dar kaseler, tanka ulaşmak ve bıçakları düzgün bir biçimde temizlemek için birçok genel mağazadan satın alınabilen bir uzatma gerektirir.

Şayet kalıntılar kurumuş ve çıkmıyorsa;

Blender haznesini ılık yahut sıcak suyla doldurun  hazneyi motor tabanına yerleştirin ve kapağı kapatın. ve blenderi yaklaşık 40 saniye çalışmaya bırakın.

Blenderin ana elemanı olan ve motoru içeren taban katiyetle suya daldırılmamalı lakin tekrar de temizlemelisiniz. Sabunla az suya batırılmış yumuşak bir bez kullanın ve dikkatlice silin. Karıştırıcınızın tabanını kuru bırakmak için üzerine kuru bir bez sürmek için bir saniye ayırın.

Ayrıyeten karıştırıcının kapağını ve lastik halkayı (veya sızdırmazlığın gerçekleştiği alanı) temizlemeyi unutmayın.

Bu temizleme ipuçlarını izledikten sonra, su yahut nemden kurtulmak için blender kavanozunu kuru bir bez üzerine bırakın. Kesimleri bir ortaya getirin ve ileride kullanana kadar saklayın.

Karışımınızı yaptıktan sonra, kalıntıları boşaltın yahut kazıyın ve blender kavanozunu yaklaşık 1-2 bardak su ve bir fışkırtma bulaşık sabunu ile doldurun.

Şayet blender kokuyorsa;

Blenderinizin kavanozdan gelen tuhaf bir kokusu varsa kullanabileceğiniz süratli bir tahlil var.

Bir limonu kesin ve blendere ekleyin. Yarım bardak kadar su ekleyin ve sonra karıştırın. Limon, blender kavanozundan kokuları çekmeye yardımcı olur ve blenderi limon üzere kokan pak bırakır! Düzgünce durulayın ve kurulayın.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık