Bentonit Kili Nedir? Ne İşe Yarıyor?

527 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Bentonit kili, Osmanlı periyodunda ‘yaşayan toprak’ ismiyle anılıyor ve salgın hastalıkların yayılmasını önlemek emeliyle kullanılıyordu. Koronavirüs salgını ile birlikte ismi yine gündeme gelen bentonit kilinin bağışıklığı güçlü hale getirdiği belirtiliyor. Pekala, bentonit kili nedir? Bentonit kili nasıl kullanılır? Bentonit kilinin yararları nelerdir? İşte yanıtı…

Son yıllarda hayli tanınan hale gelen bentonit kil, ülkemizde de yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Detoks özelliği başta olmak üzere sıhhate birçok yararı bulunan bentonit kili, negatif yüklüdür, lakin sıvı ile aktive edildiğinde, olumlu yüklü iyonlarla dolar ve toksinleri çeker. Toksinlere bağlanır ve maske sayesinde toksinler süratle dışarı atılır.  Bentonit kili, hem dahilen (ağız yoluyla alınarak) hem de haricen (cilde sürülerek) kullanılabilir. Dahilen kullanımı, ‘içilebilir bentonit kil’in tüketilmesiyle olur. Ağız yoluyla alınan bentonit kil, bedendeki ziyanlı patojenlere bağlanarak bu ziyanlı unsurların bağırsaklardan kan dolanımına karışmasını mahzurlar ve bedenden atılımını kolaylaştırır. Sıvı olarak tüketilebildiği üzere kapsül formunda de günde birkaç kere alınarak kolon paklığı, mide rahatsızlıklarının giderilmesi, mineral desteği ve detoks için kullanılabilmektedir.

BENTONİT KİLİN YARARLARI NELERDİR?

– En önemli yararı, bahsettiğimiz detoks tesirini sağlıyor olmasıdır. Toksinleri fiyat, toplar ve beden dışına atılmasına yardımcı olur.

– Homeostatik yapısı sayesinde bedeni dengeleme özelliği vardır.

– pH düzeyi 9’un üzerinde olduğu için, bedenin asitlik düzeyini de istikrarlar, bedeni alkalize eder.

– Bedendeki kan akışını ve oksijen düzeyini arttırarak bedeni canlandırır ve hücre tamir suratını da arttırır.

– Cildi güzelleştirir.

– Bağırsakları temizleme özelliği sayesinde yeterli bakteri olarak bilinen probiyotiklerin artışına katkıda bulunur.

– Bağışıklık sistemini güçlendirir.

BENTONİT KİLİ MASKESİ NASIL YAPILIR?

MATERYALLER

1 su bardağı bentonit kili
1 su bardağı su
Yarım su bardağı elma sirkesi
Metal olmayan kap ve kaşık

YAPILIŞI

Metal olmayan bir kaba 1 bardak bentonit kili koyun.  Kile suyu ekleyin. Metal olmayan bir kaşık kullanarak, kili ve suyu yumuşak bir kıvamda bir macun haline gelene kadar karıştırın. Gerekirse, biraz daha su ekleyin. Akabinde yarım su bardağı elma sirkesi ekleyin. Gereçleri tekrar karıştırın. Maskeniz kullanıma hazır.

NASIL UYGULANIR?

Birikmiş kir ve yağı çıkarmak için saçınızı hafif bir şampuanla yıkayın. Saçlarınız hala nemliyken, hazırlanan bentonit kil saç maskesini uygulayın. Yavaşça köklerden uçlara yanlışsız ilerleyin ve tüm saç tellerinin düzgün bir formda kaplandığından emin olun. Maskeyi 20 dakika kadar saçınızda bekletin.  20 dakika sonra saçınızı ılık suyla yıkayın ve tüm kilin yıkandığından emin olun. Maske sonrası saç kremi uygulayabilirsiniz. Bu saç maskesini ayda bir yahut iki sefer uygulayabilirsiniz. Elma sirkesi ile birlikte, bu bentonit kil maskesine aloe vera suyu, bal, zeytinyağı yahut birkaç damla esans yağı da ekleyebilirsiniz. Saçınızın uzunluğuna bağlı olarak materyallerin ölçüsünü değiştirebilirsiniz.

Bentonit kili kullanırken metal kapların ve kapların kullanılmasından kaçınmak kıymetlidir. Her türlü metal unsur kili kirletir ve aktifliğini düşürür. Yalnızca tahta, plastik yahut cam bir kap ve kaşık kullanın.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık
casibom - grandpashabet giriş - oran.net -